W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  cwu jak grzac? Subskrybuj
2017-12-25 07:42
  procho Posty: 569 Ostrzeżenie: 0
Witam
Mam pytanie do firumowiczow. Posiadalem zasobnik cwu poziomy wiszacy nad kotlem o poj 120dm3. 
W chwili obecnej z dofinansowania gminnego zalozylem solary dzieki czenu mam nowy zbiornik o poj. 200dm3 pionowy - stojacy 4 m od kotla. 
Sytuacja w poprzednim zbiorniku byla taka ze mialem zadana temp 45 stopni ale dzieki temu ze byl nad kotlem nagrzewal sie samoistnie do ok 52stopni (na kotle bylo 60) generalnie dzieki temu pompa cwu nie zalaczala sie bo zasobnik gdzal sie grawitacja a jego temp rzadko spadala ponizrj jego zadanej. 

Teraz ta opcja jest niedostepna i podczas grzania cwu spada mi temp za zaworem 4D jak i wzrasta zyzycie groszku. Jak rozwiazac grzanie zeby bylo ekonomicznie? Zastosowac programator? Czy moze oszukac czujnik w zasobniku abo pompa cwu pracowala ciagle dzieki czemu powrot dogrzeje a i pracy 4d nie bedzie zaburzac no i zapewni ciepla wode. 

czekam na opinie w tej spr
2017-12-25 12:47
  simko1 Posty: 421 Ostrzeżenie: 0
Pompkę do cwu jakąś energoszczędna , powrót z cwu skryzować tak aby osiągnąć taka temp powrotu jak chcesz 
i niech pompka idzie non stop.
U mnie 4d z siłownikiem a do cwu pompka ibo beta 25-40 powrót skryzowany zaworem tak ze pompka pracuje na 6W a powrot do pieca ma około 52 stopnie. Ibo pracuje non stop. Piec pracuje stabilnie. 
2017-12-25 17:23
  procho Posty: 569 Ostrzeżenie: 0
kryzowac czyli zdlawic przeplyw zaworem przed pompa? 
Denerwuje mnie ciagle zalaczanie pompy cwu w cele dogrzania cwu a co za tym idzie - spadku temp za zaworem 4D
2017-12-25 18:07
  simko1 Posty: 421 Ostrzeżenie: 0
Tak. Kryzowanie to inaczej dlawienie np. przez przymykanie zaworu na powrocie. 
Tez miałem tak ze pompkę co chwe włączał żeby powrót do grzać ale strasznie szarpalo na wykresach. 
Oszukałem czujnik cwu o 20 stopni i teraz pompka idzie non stop.
Swoją drogą ciekawie na wykresach wyada jak cwu osiąga temperaturę na minusie 
2017-12-26 08:37
  sq9tbu Posty: 1240 Ostrzeżenie: 0
Albo dogrzewasz powrót zaworem 4d albo pompką cwu.
Jak chcesz miec ciepłą wodę i pompka ma chodzic caly czas dogrzewajac powrot to ustaw zadano cwu np. na 70deg. Tyle  na piecu raczej nie będziesz miał.
2017-12-26 09:40
  simko1 Posty: 421 Ostrzeżenie: 0
sq9tbu napisał » 2017-12-26 08:37
Albo dogrzewasz powrót zaworem 4d albo pompką cwu.
Jak chcesz miec ciepłą wodę i pompka ma chodzic caly czas dogrzewajac powrot to ustaw zadano cwu np. na 70deg. Tyle  na piecu raczej nie będziesz miał.

Niby tak ale w ecoal 3.5 max temp cwu to 60. Jak ma np 65 na piecu to bez problemu osiągnie .
Moim zdaniem lepiej czujnik oszukać o jakąś okrągła liczbe (ja mam o 20) i zawsze wiemy ile jest bo przeliczyc to nie problem. 
Użytkownicy online: PiecWiktora