W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Problem z ustawieniami i schematem CO Subskrybuj
2017-12-18 16:06
  roman_fr Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
WItam , mam taki problem nowwa instalacja CO i slabo grzeje. Prosze o opinie na temat schematu czy wszystko wporzadku ewentualanie do poprawy. 1. podczas grzania mam zawsze zimny powrot 4d nie dogrzewa powrotu zastanawiam sie czy zalozyc przed nim pompe mieszajaca.2. straznie dlugo wygrzewa sie parter 3. obieg kotlowy wykonany z rury CU 28 za zaworem do domu doprowadzone PEX 26.4. małe przepływy na rotametrach. 5. spalanie w okolicach 30 kg na dobe.


Gdy ustawie za zaworem temp. do 30stC to powrot ok około 40 st. ale w domu nie wygrzewa pomieszczen. w momencie za zaworem 35stC to powrot spada do 30 st. i mniej. Kocioł ogniwo eko plus 16kW podbija temp do 65stC przy zadanej 55 st C
2017-12-18 16:23
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Czy to są dokładnie takie mieszacze pompowe podłogówki jak na zdjęciach?
Wskazane zdjęcia kotłowni, powrotów kotła oraz podłączenia 4D.
2017-12-18 17:07
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Dwa rozdzielacze z jednego mieszacza :( 
Jeśli na tych grupach są 3d termo , to odkręć je na maxa 
ZZ powinien byc na powrocie z podłogówki miedzy trójnikiem a zaworem 4d , prawda  gmaj22
Jakiej srednicy masz 4d 
Czy podłogówka jest odpowietrzona 
Ile masz na kotle 
Ile masz za zaworem i ile wskazują termometry na belce rozdzielacza 
Jak wykonana podłogówka 
2017-12-18 18:21
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Jeśli miejsce w szafce pozwala, to najwygodniej jest dać filtr przed 3D na zasilaniu zaś ZZ na powrocie. Alternatywnie zamiast dwóch ZZ mozna dać jeden za wspólnym powrotem. Filtry lepiej po jednym przed każdą pompą i mieszaczem termo. Nie komentuję słuszności wyboru 4D oraz mieszaczy termo. Klamka zapadła - kupione i zamontowane.
W mojej ocenie, tak byłoby lepiej:


2017-12-18 18:33
  roman_fr Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
na piecu mam zadana 55stC, chodzi w retor ecoal, piec podbija do 65 stC;. rozdzielacze zamontowane przez  ala fachowcow. dokladnie takie jak na zdjeciach mam rozdzielacze z pompami wilo i zaworami 3d termo. czy mozna jakos te rozdzielacze przerobic i wyrzucic 3d termo zeby zawor 4d robil temp.  zawor ma rozmiar 5/4cala/ obieg  kotlowy wykonany z cu28. podlogowka porzadnie odpowietrzona. 
jak byscie widzielli ten uklad zmontowany przy dwoch podlogowkach parter i pietro. jak zrobic ochrone piec bo jest zbyt niska okolo 30 st C( nie chcial bym zeby ochrona byla z CWU - chyba ze polecacie) . dom wygrzewa sie jesli za zaworem dam 35stC wtedy na belkach temp jest o stopien nizsza przy rozkreceniu na maksa zaworow 3d termo.
2017-12-18 19:39
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Skoro tak, to:

1/Wywalić 3D termo, jedną pompę dać na zasilanie do obydwu rozdzielaczy (25/40 nie wystarczy- powinna być 25/60). Obniżenie na podłogówkę realizować przy pomocy pompy podłogowej+4D+siłownik+programator pokojowy+ temp. za zaworem po dogrzaniu pomieszczenia. Bardziej komfortowo jest zostawić obie pompy przy rozdzielaczach- mozna wtedy niezaleznie sterować temperaturami podłogówek góra/dół.

2/Drugą "zaoszczędzoną" (lub dokupioną dodatkową) pompę dac na powrót z 4D do kotła jako pompę kotłową i nią realizować ochronę powrotu jako pompa mieszająca/kotłowa.

3/To ze kocioł teraz podbija i temperatury za zaworem sa inne niz oczekiwane, to może być skutek nieprawidłowo działajacego zaworu i ustawienia przegrody. Potrzebne zdjęcie zaworu 4D ze sciagnietym siłownikiem i adapterem. 
2017-12-18 22:10
  roman_fr Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
A takie pytanie czy wyrzucajac zawor 4d i zakladajac pompe mieszajaca przy kotle. Oczywiscie zawor zwrotny na powrocie mogloby byc.  
2017-12-19 09:13
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Jeśli wolisz biegać do rozdzielaczy i przestawiać 3D termo co jakiś czas to OK. Taki system mieszania jaki masz teraz jest dobry przy siłownikach na pętlach podłogówki. Tu Ameno dokładnie może wyjaśnić co i jak, bo sam z takiego rozwiązania korzysta
2017-12-19 10:35
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Ja zrobiłbym tak :
Instalacje przerobił według schematu gmaj22
Zostawił 4d  do sterowania pogodowego i ogólnie do automatycznej kontroli temp. za zaworem .
Dopasował temp zasilania na rozdzielacze tak , aby dogrzewało najzimniejsze pomieszczenie , 3d  zostawił tylko na rozdzielaczu tam gdzie ewentualnie temp za zaworem byłaby za wysoka dla tego rozdzielacza , wtedy mozna ja obnizyc tym 3d termo .

Teraz nastepna sprawa , jeśłi Twój dom sie wygrzewa to podłoga pobiera , mnóstwo energii , potrwa to kilka dni zanim wszystko sie dogrzeje do tych 20 paru stopni .
Jak już podłoga sie dogrzeje , róznica miedzy zasilaniem a poerotem z podłogi bedzie góra 3-5* , teraz zapewne jak zimny budynek to z tych 35 wraca jakies 15* , moim zdaniem zacznij wygrzewać dom od niższej temp  np 22* i każdego dnia zwiększać o te 2* , a nie od razu hura 35* 
Powiedz ile masz otwarty zawór 4d  aby osiagnąc za nim 35* , pewnie ponad 50%  przy zimnej podłodze 
2017-12-19 10:44
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Dodam tylko, że jesli zostanie 4D z jedną lub dwiema pompami na zasilaniu, to pompę CWU lepiej jest dać na powrocie z bojlera a sam powrót cwu wpiąć przed samym kotłem. 
2017-12-19 13:10
  roman_fr Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
czemu pompa CWU na powrocie w jakim celu?
tak zawor oscyluje w granicach 50%, podnosilem temperatury powoli od 20 stC do 35stC ale temperatura w pomioeszczeniu bardzo wolno rosła od 18 do tych 20 st. CHchiałbym to przerobic i chyba dorzuce pompe mieszajaca przy kotle i zawor zwrotny za kazdym rozdzielaczem bo gdy gorny rozdzielacz nie chodzi to powrot przepycha wode i schaladza zasilanie na parterze. 
dodane 2017-12-19 13:10
co gdybym dolozyl pompe mieszajaca i zastanowil sie nad zaworem 4d

Użytkownicy online: