W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  bruli.pl v3.5  Wychładzanie buforu - Problem Subskrybuj
2017-12-07 22:22
  wojtekbizon Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
Witam posiadam kocioł 25kw + Bufor 1000l sterownik jak i osprzęt spisuję się rewelacyjnie jedny problem polega na tym ze brakuje sterowania do pompy buforowej, kiedy zabraknie w kotle paliwa pompa buforowa wychładza zbiornik robiąc z kotła grzejnik, i temperatura z rozgrzanego do 70 stopni bufora schladzana jest do 30 po czym pompa gasnie i temp juz sie utrzymuje. Jest mozliwosc skonfigurowania sterownika tak aby ładował bufor tylko wtedy kiedy temp kotła jest wyzsza niz bufora? i który z dostepnych czujników mozna wykorzystac do monitorowania temp buforu?
2017-12-08 08:53
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Podnieść temp. załączenia pompy kotłowej/buforowej.
2018-01-16 08:10
  Sheffield_Dave Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
Witam. Ja też posiadam kocił 25 kW (zasypowy) i bufor 800 l. W układzie z buforem kocioł pracuje na temperaturach 80-95 stopni. Laddomat otwiera zawór termostatyczny po osiągnięciu temperatury 72 stopnie i wtedy następuje ładowanie bufora. Natomiast sterownik w momencie gdy temperatura kotła osiąga 80 stopni otwiera zawór 4D aby schłodzić kocioł. Dostałem poradę: proszę przekalibrować czujnik np -10 stopni. Niestety pojawia się drugi problem. Po naładowaniu bufora do 90 stopni kocioł gaśnie i bufor zaczyna się wychładzać, a gdy temperatura kotła spadnie do 45 stopni (na sterowniku jest 35 po kalibracji na -10 stopni) pompa się wyłącza. Proszę programistę o wprowadzenie w kolejnej aktualizacji możliwości ręcznego wprowadzania w sterowniku temperatury zabezpieczającej kocioł przed zagotowaniem oraz ręcznego wprowadzania temperatury przy której pompa ma się wyłączyć.
2018-01-16 12:29
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Kto był aż tak "odpowiedzialny", żeby doradzić kalibrację temp. kotła na (-10 C ) ?? Zabezpieczenie kotła masz dobre?

Po za tym mieszacz 4D masz w obiegu kotłowym? W jakim celu? A jeśli 4D za buforem, to powinien być "sprzężony" z pompą oraz czujnikiem mieszacza, a nie pompą kotła. 
Skoro po naładowaniu bufora kocioł gaśnie, to w jakim celu pompa w obiegu bufor-kocioł pracuje? Najprościej byłoby ustawić temp. załączenia pompy kilka stopni poniżej temp. otwarcia laddomatu. Tak jak masz teraz, to pompa wyciąga z laddomatu po wygaszeniu kotła i robi z niego (kotła) grzejnik.

2018-01-16 12:45
  Sheffield_Dave Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
W obiegu kocioł-laddomat-bufor jest inny sterownik. Zabezpieczenie kotła - laddomat. Zawór 3D z siłownikiem jest w obiegu bufor-kaloryfery. Pompa kotłowa (Bruli) jest pompą między buforem a kaloryferami.
Po naładowaniu bufora pompa kocioł-bufor nie pracuje.
Jeżeli w obiegu bufor-zawór 3D jest temperatura powyżej 80 stopni, sterownik otwiera zawór 3D na maksa. Jak skalibruje czujnik na -10 stopni to przy 45 stopniach pompa staje.
2018-01-16 12:53
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Na otwieranie się mieszacza jest bardzo prosta metoda: zdefiniować obieg mieszacza jako podłogowy. Wtedy po przekroczeniu temp. maksymalnej, mieszacz będzie się ZAMYKAŁ a nie otwierał. Jest to zabezpieczenie przed zbyt wysoką temperaturą na pętlach OP. 

Tak ma większość dobrze skonfigurowanych sterowników. Czy bruli również - musisz sprawdzić.
2018-01-16 13:15
  Sheffield_Dave Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
Nie widzę w tym rozwiązania. Ja mam w obiegu bufor-->zawór 3D temperatury do 95 stopni. Po przekroczeniu 80 stopni zawór 3D zamknie się i na grzejniki pójdzie zimna woda ---> w pokoju zrobi się zimno dopóki w obiegu bufor zawór 3D temperatura nie spadnie poniżej 80 czyli w praktyce jakieś 5 godzin albo dłużej.
2018-01-16 13:52
  Jasinski Posty: 16 Ostrzeżenie: 0
wojtekbizon: mam ten samy problem - 1000l bufor ktory na razie jest  "CWU" i czujnik CWU jest kalibrowany na -10st.C.
Kociol i kominek wodny jest podlaczony do bufora. Jak rozpale w kominku to kociol jest w podtrzymaniu.
A pompa CWU wylancza sie. Jezeli by bylo ustawione we wersii z buforem pompa kotlowa działa ciagle i mam zamiast kociola  grzejnik ktory wychladza bufor....
Czekam na aktualizacje.....

2018-01-16 15:19
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Sheffield_Dave napisał » 2018-01-16 13:15
Nie widzę w tym rozwiązania. Ja mam w obiegu bufor-->zawór 3D temperatury do 95 stopni. Po przekroczeniu 80 stopni zawór 3D zamknie się i na grzejniki pójdzie zimna woda ---> w pokoju zrobi się zimno dopóki w obiegu bufor zawór 3D temperatura nie spadnie poniżej 80 czyli w praktyce jakieś 5 godzin albo dłużej.



To gdzie Ty masz czujnik zaworu? W buforze?? Gdybyś miał tam, gdzie ma być, czyli za pompą mieszacza, to 3D się nie zamknie, bo wymiesza proporcjonalnie 80 C z zasilania z 40 C z powrotu i za zawór pójdzie np. 50-60 C. 



2018-01-16 16:13
  Sheffield_Dave Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
Muszę narysować w wolnej chwili bo sie nie dogadamy
2018-01-16 21:10
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Na pewno nie.... bo nie potrafię zrozumieć, co ma czujnik mieszacza za buforem do temperatury maksymalnej na kotle przed buforem?  Pod warunkiem, że jest to sensowne podłączone i skonfigurowane. ( czyli pompa za mieszaczem jako podłogowa a nie pompa c.o.)
Użytkownicy online: Kurowski, vonMundi