W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Temperatura zadana kotła a temperatura zadana za zaworem 4d Subskrybuj
2017-12-03 16:18
  coolio Posty: 65 Ostrzeżenie: 0
Witam.
Dom w stanie surowym zamkniętym, 186 powierzchni użytkowej ogrzewanej (parter + poddasze). Ściany zewnętrzne bloczek 24 cm bez ocieplenia, poddasze ocieplone 20 cm poliuretan (stropy żelbet.).
Kocioł oepm14kw. Instalacja CO(same kaloryfery) + 4d ( do urzymywania temperatury powrotu (45*C zalecana przez producenta)  + CWU  220 l( na razie nieczynne gdyż z wody jeszcze nie korzystam)
Kocioł pracuje od tygodnia w zasadzie tylko w trybie Auto i pożera każde ilości węgla , co w zasadzie jest normalne gdyż był wychłodzony, na dworze wilgotno , do tego świeże jeszcze tynki gipsowe w które poszło ok. 6-7 m3 wody.

1.Jaką powinienem ustawić temperaturę zadaną za zaworem 4d i czy w ogóle jest to istotne dla pracy sterownika w mojej instalacji?
Temperatura zadana kotła to w tej chwili to  60*C. Po kilku dniach w domu jest kilkanaście stopni co mnie zadawała póki co.

2. Jako nowicjusz nie mogę pojąć czym jest zadana temperatura obniżona (kotła i za zaworem) i czy jest to dla mnie na dzień dzisiejszy ważny parametr jeśli  nie korzystam z żadnych czujników ani regulatorów temperatury?

3. Korzystałem już chyba z 5 rodzajów węgla zarówno nisko jak i wysokokalorycznych i każdy się spieka (kalafiory)
Jaką korektę  i czego na początek wprowadzić.

Cały czas mówimy o trybie Auto, jak wyżej pisałem dom jest w stanie surowym, niezamieszany i póki co odwiedzany 2-3 razy dziennie dla kontroli pracy pieca. Intarnetu brak.

Dzięki z góry za jakąkolwiek pomoc.






2017-12-03 16:34
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Jak masz taka sytuacje  czyli nowy "mokry" dom to pewnie przez jakis czas  spali Ci do 50kg na dobę .
Temp na kotle ustaw taka  by zapewnić temp za zaworem i powrotu , czyl jak chcesz puszczac na grzejniki 35* , a na powrocie masz wtedy 40* przy zadanej 60* na kotle , to zwiekszaj temp zadana  na kotle np do 65 , wtedy wzrosnie temp za zaworem i temp powrotu , wiec delikatnie przekrecasz zawór aby znow było tyle ile chcesz czyli te 35 , wtedy temp powrotu znow wzrosnie , patrzysz ile jest jak jest ok to zostawiasz jak za malo powtarzasz .
 
Co do spieków to daj korekte  dmuchawy w dół 
dodane 2017-12-03 16:34Jesli chodzi o temp obnizona , jak zamieskzasz to napisz wytłumaczy Ci sie wszystko
Na razie moge powiedziec ze nie jest Ci to potrzebne ,  z grubsza chodzi o to ze jak temp w pokoju osiagnie zadna to siłownik zmniejsza temp za 4d , moze to robic z odczytu czujnika temp lub według programatora który sam juz ustawiasz 
2017-12-03 21:00
  coolio Posty: 65 Ostrzeżenie: 0
Dziękuję , dużo mi wyjaśniłeś.
Co do zaworu 4d to zapomniałem napisać że jest z siłownikiem.
A chodziło mi bardziej o to co się dzieję z pracą sterownika gdy temperaturę zadaną za zaworem ustawimy większą niż temperaturę zadaną na kotle.

Czy sterownik będzie próbował tylko cały czas otwierać zawór ( mimo że jest już maksymalnie otwarty) czy może będzie dążył do uzyskania temperatury zadanej za zaworem zwiększając temperaturę kotła ?
2017-12-03 21:13
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Witam ,  dobrze że wspomniałeś o siłowniku  
coolio napisał » 2017-12-03 21:00
...co się dzieję z pracą sterownika gdy temperaturę zadaną za zaworem ustawimy większą niż temperaturę zadaną na kotle.

Sterownik otworzy zawór na maxa , bo nie będzie mógł osiągnąć zadanej temp. kocioł nie podbije temp.zadanej Swoją drogą niezły pomysł , możesz zgłosić taką opcję do kolejnej aktualizacji
2017-12-04 11:22
  coolio Posty: 65 Ostrzeżenie: 0
Właśnie też o tym pomyślałem że albo opcja ustawienia wyższej temperatury za zaworem niż temperatury zadanej kotła powinna być zablokowana albo sterownik pytał by się czy zwiększyć temperaturę zadaną kotła. 
Ale to chyba wychodzenie trochę w przyszłość.
2022-03-21 20:13
  ddzierzak82 Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
Witam.
Podepnę się do tematu. Też mam problem z ustawieniem temperatury za zaworem 4d, który posiada siłownik.
Chodzi o to, że na piecu mam 55, powrót 45 zadana za zaworem jest 40, a faktyczna za zaworem jest 55.
Co jest nie tak?
Dlaczego zawór 4d nie utrzymuje temp zadanej ?
2022-03-22 07:03
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Udostępnij sterownik to się zobaczy Jest kilka opcji takiego stanu : źle zamontowany czujnik temp.za zaworem ( nie w tym miejscu ), źle skalibrowany, źle ustawiony czas pełnego otwarcia zaworu 4D przez siłownik, inny niż w specyfikacji siłownika , źle zamontowany zawór 4D, ustawienie zaworu 4D jako ochrona powrotu i bądź tu mądry chłopie i szukaj wiatru w polu 
2022-03-22 08:10
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
leON22 napisał » 2022-03-22 07:03
Udostępnij sterownik to się zobaczy Jest kilka opcji takiego stanu : źle zamontowany czujnik temp.za zaworem ( nie w tym miejscu ), źle skalibrowany, źle ustawiony czas pełnego otwarcia zaworu 4D przez siłownik, inny niż w specyfikacji siłownika , źle zamontowany zawór 4D, ustawienie zaworu 4D jako ochrona powrotu i bądź tu mądry chłopie i szukaj wiatru w polu 

leON22, taka ciekawostka. Już się wypowiedziałeś w tym temacie, w wątku: "
Odczyt położenia zaworu 4d" 
ddzierzak82 dodał post dotyczący swojego problemu w dwóch wątkach na raz. 


Użytkownicy online: berabs, czerskiandrzej, kolcz9, virnik