W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eSterownik.pl  Jak czytac i zrozumiec histogram dla ustawien spalania grupowego ? Prosba o krotkie info. Subskrybuj
2017-11-27 13:36
  kmaslanka Posty: 66 Ostrzeżenie: 0
Jak czytac i zrozumiec histogram dla ustawien spalania grupowego ? Prosba o krotkie info.
2017-11-27 13:47
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Cytat z postu @Seba :
 Jak czytać histogram:

"histogram (cyt. Wikipedia) to jeden z graficznych sposobów przedstawiania rozkładu empirycznego cechy. Składa się z szeregu prostokątów umieszczonych na osi współrzędnych. Prostokąty te są z jednej strony wyznaczone przez przedziały klasowe (patrz: Szereg rozdzielczy) wartości cechy, natomiast ich wysokość jest określona przez liczebności.
W naszym przypadku na osi X zgrupowane są czasy postoju podajnika o rozdzielczości 10 sek. Im wyższy słupek, tym więcej razy wystąpił określony czas postoju. Z lewej strony histogramu mamy krótsze czasy postoju zaś z prawej strony czasy dłuższe. 

Czasy postoju są zależne od intensywności pracy dmuchawy – im wyższe obroty dmuchawy  - tym proces spalania jest szybszy, im niższe obroty dmuchawy – tym proces spalania jest wolniejszy.

Czas postoju nie może być za krótki – zbyt intensywne spalanie (lewa strona histogramu) oraz zbyt długi – zbyt wolne spalanie (prawa strona histogramu).Rozłożenie słupków na histogramie dokumentuje działanie algorytmu spalania grupowego. Jeśli wysokie słupki pojawią się przyklejone do prawej strony histogramu świadczy to o tym, że algorytm nie wykrywa w założonym czasie dopalenia paliwa - świadczy to o zbyt małym nadmuchu."

Podane informacje mają pomóc w ustawieniu mocy dmuchawy w procesie spalania grupowego.
2017-11-27 15:19
  kmaslanka Posty: 66 Ostrzeżenie: 0
Witam,
Dziekuje za wyjasnienie, mniej wiecej rozumiem ale mam pytanie o oś X ktora jest podzielona na 4 częsci. Czy wiesz moze co oznaczają te częsci. Na przykład co może oznaczać wysoki słuper w 2 częsci od lewej strony a reszta słupków ponizej połowy.

2017-11-27 17:43
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Te słupki zmieniają się co cykl Ogólnie mówiąc, tak jak w opisie jak wysokie słupki są po skrajnej  lewej albo prawej stronie wykresu wtedy można szukać problemu . Dokładnie który słupek odpowiada za co , to nawet najstarsi górale nie wiedzą Patrz co na palniku i w popielniku , histogram nie jest wyrocznią , to tylko pomocna grafika , powodzenia
2017-11-27 18:26
  kastyk Posty: 29 Ostrzeżenie: 0
Heh, pomocna grafika...


No to kto mi zanalizuje ten histogram (zrzut ekranu z moich ustawień sprzed chwili):


Proszę wziąć mój wpis z przymrużeniem oka Piec działa, jak należy i wszystko z nim jest w porząsiu Histogram rzeczywiście mi bardzo pomógł w ustawieniach spalania grupowego, ale czasami może pokazywać dziwne rzeczy
2017-11-27 19:23
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
W/g mnie dwa wysokie słupki z prawej strony wykresu ewidentnie wskazują na zbyt słaby nadmuch dla mocy max
2017-12-03 12:26
  kmaslanka Posty: 66 Ostrzeżenie: 0
Witam,
a czy male slupki czyli czasy przestoju sa krótkie , mniej wiecej 30 min grzania, 10 min postoju to jest dobre zachowanie ? jaki stosunek czasu grzania do czasu przestoju jest ekonomiczny i prawidlowy ?

2017-12-03 21:53
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
kmaslanka nie ma żadnego stosunku Te słupki to tylko "narzędzie pomocnicze" w spalaniu najważniejszy jest jego efekt , czyli osiągnięcie zadanej temp. na jak najniższej mocy kotła ( min ilość podań i min nadmuch ) , bez efektów ubocznych typu nadmiar sadzy , spieki itp. W/g mnie moc 12/16 byłaby wystarczająca , bo na obecnej przebija Ci zadaną temp.kotła o ponad 6*C
PS. Moja sugestja - zmniejsz histerezę kotła w grupowym na 0.3 st i przejścia na moc max na 1.5 st , podnieś temp.zadaną kotła na min 55 st , powrotu na min 45 st i załączania pomp na 40 st , algorytm wygaszania kotła - tylko w grzaniu , powodzenia
2017-12-04 16:37
  kmaslanka Posty: 66 Ostrzeżenie: 0
leON22, dzieki za sugestie, sprobuje zmienic szczegolnie te histereze kotla i przejscia na moc max. o co chodzi z tym algorytmem wygaszania kotła ?

dodane 2017-12-04 16:37leON22. z tym przebijaniem tem zadaniej, to przebijalo o 6 stopni jak widzialem jak sie zawor sie ustawil na duzym odtwarciu, jak go ustawilem zeby byl mniej otwarty to piec przebijal tem o max 2 st.
2019-01-09 23:58
  krzych_boch-og20 Posty: 140 Ostrzeżenie: 0
Witam. Podepnę się do tematu jako że teraz jestem w trakcie przechodzenia na grupowy z automatu. Rozumiem że przejście z niższej mocy odbywa się automatycznie gdy piec nie dogrzewa ale kiedy przechodzi z wyższej na niższą?
2019-01-10 05:37
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
kmaslanka napisał » 2017-12-03 12:26
Witam,

a czy male slupki czyli czasy przestoju sa krótkie , mniej wiecej 30 min grzania, 10 min postoju to jest dobre zachowanie ? jaki stosunek czasu grzania do czasu przestoju jest ekonomiczny i prawidlowy ?
Oczywiście że jest "stosunek". Ale: histogram "dokumentuje" czasy praca/dopalanie w grupowym, a nie czasy praca/postój kotła.

Gdybyś palił dwustanowo, takie czasy jak piszesz świadczyłyby o za niskiej mocy palnika, optymalnie jest po połowie (nie dotyczy kotłów wyłożonych szamotem).

2019-01-10 08:28
  simko1 Posty: 421 Ostrzeżenie: 0
krzych_boch-og20 z tego co mi wiadomo to z wyższej na niższą przechodzi gdy temp na kotle jest wyższa  niż temp zadaną minus histereza przejścia na moc Max.  Oczywiście musi dokończyć grupę. 
2019-01-15 07:34
  krzych_boch-og20 Posty: 140 Ostrzeżenie: 0
Ogarnąłem temat metodą siedzę i patrzę i już wszystko wiem. Sam sobie reguluje kiedy spada to zaczyna pracować z niższej dopiero jak dalej spada bo nie radzi sobie na niższej to wchodzi na moc MAX ale tylko na chwilę puki nie dogrzeje i tak w kółko. Dzięki za pomoc.
2019-03-21 12:24
  porcelain12 Posty: 1 Ostrzeżenie: 0
Dziękuję za wyjaśnienie, już wiem, jak się do tego zabrać  
2022-11-14 11:00
  Tosik1989 Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
Jak powinien wyglądać prawidłowy histogram? może ktoś wysłać zdjęcie?
2022-11-14 12:04
  Mixokret Posty: 56 Ostrzeżenie: 0



Coś podobnego powinieneś uzyskać przy odpowiednich ustawieniach mocy min, max i dmuchawy. Idealnie by było jakby te kreski najwyższe znajdowały się na środku wykresu ale mi nie udało się tego ustawić.
Użytkownicy online: harrypajak