W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Automatyczny wzrost mocy dmuchawy w podtrzymaniu. Subskrybuj
2017-11-22 09:31
  downhill Posty: 84 Ostrzeżenie: 0
Witam.
Próbowałem znaleźć informację o tym parametrze w innych tematach ale bez skutecznie.
Zauważyłem że mój Eko Plus M 20 podczas potrzymania podnosi moc dmuchawy o jakieś 10%, czy jest możliwość zmiany tego parametru? Pale retopalem którego popiół dość mocno się kalafioruje. Moc dmuchawy 33% to w moim wypadku optimum. 32% powoduje niedopały a 34% jeszcze więcej spieków(kalafiory i popcorn). Ten wzrost o 10% mocy dmuchawy w moim wypadku jest raczej spiekotwórczya wiec niechciany. Czy da się ten parametr jakoś zmienić?
2017-11-22 10:00
  z.seczkowski Posty: 45 Ostrzeżenie: 0
Jeśli po podaniu porcji węgla w podtrzymaniu nie nastąpi wzrost spalin o 15 st. podawana jest kolejna porcja + 10 % wyższy wentylator i tak może być 5 razy. Jeśli chcemy aby nie było kolejnych podań w podtrzymaniu należy w zaawansowanych ustawić algorytm w wygaszaniu na Tylko w Grzaniu. Parametry podtrzymania ustawić : czas podawania 9 s. przerwa 40-45 min, ilość powtórzeń 2 , dmuchawa 45%. . Powtórzenia nie powinny  występować . Chyba że mamy bardzo mało kaloryczny opał to przerwę należy skrócić w podtrzymaniu
2017-11-22 10:27
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Witam , downhill czyli za słaby opał albo za mało podaje Proponuję zmienić tryb mocy na dwuzakresowy nim-max , 8-12 kW ( obecnie 16kW 3 podania po 9s razem daje 27s pracy podajnika  ) dla 8kW - 5x ( 5x5s=25s ) , dla 12kW - 5x ( 5x7s=35s )  , będzie mniej podawało ale częściej ( wskazane dla takich spiekających opałów - między podaniami są przerwy po 20s ) powodzenia
PS. Uwaga @z.seczkowski bardzo trafna , proponuję ją zastosować
2017-11-22 10:57
  Cobra Posty: 8 Ostrzeżenie: 0
Witam mam m14 i mam to samo ze spiekami na większej mocy tez pale retopalem  ziemowit, dodajem  wapna i jest lepiej
2017-11-22 11:11
  downhill Posty: 84 Ostrzeżenie: 0
Wczoraj testowałem moc min.12kw 4podania(28sek.podawania) - moc max.16kw 3podania(27sek. podawania) i już tak szybko i regularnie w podtrzymanie nie wchodził a wręcz miał mały problem z dojściem do zadanej. W przypadku retopalu z piasta kalafiory tworzą się z popiołu(przetapia) więc zauważyłem że dłuższe podania w mniejszej ilości sprawdzają się lepiej bo popiół ląduje szybciej w popielniku zanim zdąży się spiekać. Aktualnie średnia moc kotła to 5kw więc pracuje na dolnej granicy bo to dwudziestka. A co do samych parametrów podtrzymania to w moim wypadku to:

                                        
                        
Czas pracy podajnika 5sek
Czas postoju podajnika 5min (jeśli ustawie krócej to podtrzymanie kończy się po 5minutach w tym momencie trwa 10min.)                                                                                                                
Czas krótkiej przerwy 30sek
Ilość powtórzeń2
Moc dmuchawy33%(raczej nie zmieniałbym bo jak już wiemy podbiją tą wartość o 10% więc dmucha i tak 43% a spieków więcej nie chcemy.)

Podsumowując: będę podbijał dmuchawę w podtrzymaniu o jeden % aż do momentu kiedy będę otrzymywał wzrost temp.spalin o to 15*C między pierwszym a kolejnym podaniem lub po prostu wydłużę czas krótkie przerwy co da szanse spalinom na wzrost temperatury o ile dawka paliwa w potrzymaniu nie jest za niska(chyba dobrze to wszystko zrozumiałem i dziękuje za pomoc).

Ale...
Problem spieków ciągle pozostaje.
                                                                                                              
2017-11-22 11:30
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Po jakiego grzyba zależy Ci na pracy kotła w podtrzymaniu  W/g mnie przy obecnych warunkach pogodowych podtrzymanie to zło konieczne , rozumiem latem na ogrzewanie samego CWU , ale teraz dla mnie to żadna oszczędność , ale Twój kocioł , kombinuj dalej w końcu nie w każdym piecu retopal spala się tak samo , powodzenia
2017-11-22 11:30
  Cobra Posty: 8 Ostrzeżenie: 0
 ogniwo m14 Ja jade w automacie z dodatkiem wapna na nadm 42% i 5 sek podawania niema spiek a wcześnie były opał retopal ziemowt
2017-11-22 11:45
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Cobra również dosypuję wapna do opału ( wymaga wyższego nadmuchu moce 8/12 kW , nadmuch 45/46% ) pomimo , że mój nie spieka ale w/g mnie dzięki temu lepiej się wypala i w kociołku czyściej , brak sadzy
2017-11-22 11:50
  downhill Posty: 84 Ostrzeżenie: 0
leON22 napisał » 2017-11-22 11:30
Po jakiego grzyba zależy Ci na pracy kotła w podtrzymaniu  W/g mnie przy obecnych warunkach pogodowych podtrzymanie to zło konieczne , rozumiem latem na ogrzewanie samego CWU , ale teraz dla mnie to żadna oszczędność , ale Twój kocioł , kombinuj dalej w końcu nie w każdym piecu retopal spala się tak samo , powodzenia


leON22 myślisz że jestem w stanie dojść do takich ustawień pracy ciągłej aby palić bez przejść w stan podtrzymania i spalać ciągle 25kg/dziennie w nieocieplonym 220m domu? Jeśli w tym momencie pracuje na widełkach mocy = 4.2kw -5.8kw to jeśli miałbym grzać ciągle to wydaje mi się że ta moc spadłaby poniżej 4kw. Myślę że jeśli jest to możliwe to będę miał korzyści w formie czystszego kotła i może te spieki też będą mniejsze jeśli to wina dłuższych posiedzeń popiołu na palniku w podtrzymaniu ale wydaje mi się to mało możliwe ponieważ z jakiegoś powodu automat-ecoal pali więcej właśnie m.in przez to że nie odstawia się prawie w ogóle ,hmm czekam na odpowiedź kogoś bardziej doświadczone jak ja.
2017-11-22 12:06
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Spalanie grupowe to półautomat , nie wiem czy to słuszny kierunek żeby kociołek się odstawiał  Już kiedyś na ten temat pisałem , to jak jazda autem po mieście w korkach , większe zużycie paliwa niż jakbyś jechał jednostajnie bez zatrzymywania się Jedyne co możesz zrobić to zwiększyć histerezę kotła ale jak mówię to Twój kociołek , testuj i komentuj , najważniejsze żebyś był zadowolony z wyników , czyli małe spalanie i ciepełko w domu , powodzenia
2017-11-22 12:52
  downhill Posty: 84 Ostrzeżenie: 0
Po małej modyfikacji ustawienia podtrzymania kocioł właśnie odstawił się na 32minuty(wcześniej max 10min.)
Praca 5sek.
Postój 5min.
Krótka przerwa 45sek.
Ilość powtórzeń 2
Dmuchawa 35%

Przy matematyce wychodzi że podczas tych 32min podtrzymania podawał +/-50sek a podczas 32minut normalnej pracy podawałbym około 135sekund czyli prawie 3razy tyle zakładając najlepszą możliwą opcje przy grupowym czyli 5min.przerwy między pełnymi cyklami. Proszę mnie poprawić jak jestem w błędzie(to nie jest co do sekundy policzone ale jakbym się tu bardzo nie mylił to ciągle jest to mniejsze spalanie w podtrzymaniu).
Użytkownicy online: 75max, ajsl20017, ondrej00, slawekskrzeta, wajnercz, wiblewan, wojrad