W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Ecoal z piecem ogniwo Eko 24kw Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2017-11-16 04:14
  tomaszniemiec Posty: 8 Ostrzeżenie: 0
Witam szanownych Forumowiczów

Przy obecnych temperaturach zewnetrznych spalam okolo 30kg wegla na dobe. Piec w zasadzie caly czas pracuje. Dom okolo 150m2 nie jest ocieplony. Instalacja i grzejniki z glowicami termostatycznymi nowe. Obieg zamkniety. Czy moge cos zrobic zeby zmniejszyc ilosc spalanego paliwa? Czy to normalne ze piec caly czas grzeje? Wegiel w mojej opini spala sie w miare przyzwoicie. Kanal powowtrzny wyczyszczony mimo to plomien nie jest na calej powierzchni palnika. Po przeciwnej stronie podajnika jest w zasadzie sam popiół. 

Z gory dziekuje za kazda pomoc i wskazowki.

Pod ponizszym linkiem mozna podejrzeć prace sterownika
https://esterownik.pl/device/14851
2017-11-16 08:41
  Radek_Skoc ... Posty: 59 Ostrzeżenie: 0
Udostępnij sterownik publicznie
2017-11-16 08:57
  sq9tbu Posty: 1240 Ostrzeżenie: 0
Zmienić piec na mniejszy lub/i ocieplić dom. U mnie powierzchnia podobna i spala 10kg
2017-11-16 14:37
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
tomaszniemiec napisał » 2017-11-16 04:14
Witam szanownych Forumowiczów


Przy obecnych temperaturach zewnetrznych spalam okolo 30kg wegla na dobe. Piec w zasadzie caly czas pracuje. Dom okolo 150m2 nie jest ocieplony. Instalacja i grzejniki z glowicami termostatycznymi nowe. Obieg zamkniety. Czy moge cos zrobic zeby zmniejszyc ilosc spalanego paliwa? Czy to normalne ze piec caly czas grzeje?
Z gory dziekuje za kazda pomoc i wskazowki.

Piec cały czas grzeje , bo pewnie pracuje w automacie , a to nie jest ekonomiczne rozwiązanie ustawień kotła Czy pomieszczenia są dogrzane ? Jak przegrzewa to można się pobawić ustawieniami i próbować zmniejszyć spalanie . Cudów nie ma coś za coś skoro budynek jest nieocieplony to będzie ciężko można próbować Udostępni sterownik może coś doradzimy
2017-11-16 15:18
  tomaszniemiec Posty: 8 Ostrzeżenie: 0
Temperatura w pomieszczeniach jest ok. Piec zostal dzisiaj wygaszony zeby uszczelnic palnik. Obecnie jest w sieci i mozna podejrzeć ustawienia.
2017-11-16 15:55
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Maksymalna temp. podajnika [°C] 50oC a nie 100!
Typ podajnika - tu bym szedł w kierunku spalania grupowego.
Typ kotła - Eko Plus a nie 25kW

Tak na początek

2017-11-16 16:52
  tomaszniemiec Posty: 8 Ostrzeżenie: 0
Juz zmieniam. Co sadzicie o uszczelnieniu palnika?

Odnosnie kotla. To kociol ogniwo eko 24kw. Ten o ktorym piszesz to nowszy i inny kociol wiec czy napewno pewinno byc zmienione?
2017-11-16 17:18
  janklos12 Posty: 511 Ostrzeżenie: 0
marcinbb napisał » 2017-11-16 15:55
Maksymalna temp. podajnika [°C] 50oC a nie 100!
Typ podajnika - tu bym szedł w kierunku spalania grupowego.
Typ kotła - Eko Plus a nie 25kW

Tak na początek

to nie jest ekoplus , typ kotła ustawiony był dobrze. 
2017-11-16 18:56
  tomaszniemiec Posty: 8 Ostrzeżenie: 0
Piec aktualnie pracuje.

Bardzo prosze o wskazowki.
2017-11-16 18:57
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Racja nie zauważyłem, nie ma też pompy mieszającej? Bo widząc na temperaturę powrotu 37oC i zasilanie 59oC (+ przebijanie o 5oC w automacie ) musi lecieć opał w zastraszającym tempie.

Aby podnieść temperaturę powroty dla testów na 1 dzień ustawiłbym Funkcja pompy CWU: CWU + Mieszająca. Kociołek dogrzeje cwu i będzie to traktował jako bufor i "ochronę powrotu" i dodatkowo jak na moje za mocno dmuchasz.
2017-11-16 19:47
  tomaszniemiec Posty: 8 Ostrzeżenie: 0
Zgadza sie nie mam zaworu mieszajacego. Niestety piec grzeje tylko CO wiec nie mam mozliwosci wdrozyc ustawien ktore proponujesz.
2017-11-16 20:11
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
W takim razie odpal cwu w funkcji CWU + Mieszającej.
Chyba że kociołek nie grzeje cwu tak jak piszesz i możesz działać tylko na pompie co.

Dodatkowo zobacz co masz ustawione:
Reg. wew: Pokojowy
Tryb pracy pompy CO dla reg. wewnętrznego: Załączona
Ustawienie OK jak masz wszędzie głowice termostatyczne, ale wolałbym zmienić na cykliczne niech kociołek posiedzi na podtrzymaniu. I które pomieszczenie nie jest dogrzanie jak powrót jest taki "nie ciepły"?
2017-11-16 20:26
  tomaszniemiec Posty: 8 Ostrzeżenie: 0
W zasadzie we wszystkich pomieszczeniach temperatura jest bardzo podobna. Wszedzie sa glowice termostatyczne. Zastanawiam sie czy nie dolozyc tego zawory mieszajacego. Dziwne ze firma wymieniajaca instalae CO pol roku temu nie zalozyla zaworu mieszajacego... A pamietam ze rozmawialem z nimi o tym i stwierdzili ze nie ma takiej potrzeby.
2017-11-16 20:47
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
W takim razie skąd taka niska temperatura powrotu który/re grzejniki tak znacząco obniżają temperaturę?
Zobacz na zasilaniu masz 59oC a na powrocie około 38oC gdzie ta gorąca woda ma szansę się ochłodzić?

Kupisz sobie zawór 4D ze sterownikiem za około 800 PLN i masz problem z głowy, albo zawór 4D i dodatkową pompę mieszającą i będzie podobna sytuacja.
2017-11-16 21:02
  tomaszniemiec Posty: 8 Ostrzeżenie: 0
W zasadzie wszystkie grzejniki ktore sa ustawione na okolo 22 stopnie grzeja praktycznie caly czas. Rzadko kiedy jest tak ze temperatura jest osiagnieta i glowice zamykaja doplyw cieplej wody do grzejnikow. Zastanawiam sie czy moim domu nie ma poprostu tak duzych strat ciepla i stad ta duza ilosc spalanego wegla.
2017-11-16 21:28
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Spalasz tyle węgla ponieważ masz niską temperaturę powrotu, kocioł kręci by utrzymać zadaną temperaturę.
U mnie na głowicach jak temperatura jest osiągnięta głowice się zamykają.
2017-11-16 21:55
  emef Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
12 lat opalałem nieocieplony dom ekogroszkiem i niestety 30 kg na dobę to nie jest duże zużycie. Pełny zasobnik wystarczał na od 7 do 3 dni. Przy aktualnej temperaturze zewnętrznej dłużej jak 5 dni raczej nie pociągniemy.
2017-11-16 22:04
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
marcinbb napisał » 2017-11-16 20:47
W takim razie skąd taka niska temperatura powrotu który/re grzejniki tak znacząco obniżają temperaturę?
Zobacz na zasilaniu masz 59oC a na powrocie około 38oC gdzie ta gorąca woda ma szansę się ochłodzić?

Kupisz sobie zawór 4D ze sterownikiem za około 800 PLN i masz problem z głowy, albo zawór 4D i dodatkową pompę mieszającą i będzie podobna sytuacja.



Kasa wyrzucona w błoto. W jego sytuacji najprostszy i najbardziej skuteczny będzie zwykły bajpas z zaworem za  pompą c.o. Kawałek rurki, dwa trójniki, śrubunek i zawór - maksymalnie 100 PLN. Rezultat ten sam.
Nawiasem mówiąc, coś dziś grzebałeś, bo jeszcze wczoraj miałeś powrót 10 stopni niżej niż zasilanie. To też może tłumaczyć tak niską temp. powrotu obecnie. Pół dnia kocioł był wyłączony, to teraz od nowa musi wygrzać wszystkie pomieszczenia.
2017-11-16 22:22
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
gmaj22 napisał » 2017-11-16 22:04


Kasa wyrzucona w błoto. W jego sytuacji najprostszy i najbardziej skuteczny będzie zwykły bajpas z zaworem za  pompą c.o. Kawałek rurki, dwa trójniki, śrubunek i zawór - maksymalnie 100 PLN.

Faktycznie może przesadziłem jednak ja szukałem rozwiązania przyszłościowego a nie teraźniejszego, 4D i sterownik ogarnie większość instalacji nawet bez bajpasa. Zrobi bajpasa a fachowiec dorobi mu Bóg wie co.
2017-11-16 22:26
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Nie ogarnie, bo jego sterownik v.2 nie obsługuje zaworów mieszających. Chyba że zaproponujesz mu dokupić jeszcze sterownik zaworu za kolejne 300 PLN  
Obniżanie temperatury za zaworem jest niepotrzebne, ponieważ są głowice termostatyczne. 
Ochronę powrotu zapewni wspomniany wcześniej bajpas. A jeśli chce namiastkę "automatyki" ii pilnować temperatury powrotu, to zamiast zaworu kulowego lub grzybkowego na bajpasie, może dać elektrozawór kulowy NC i zasilać go z wyjścia pompy cwu, ustawiając w sterowniku opcję "cwu+mieszająca".
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: AndrzejH, koruss, libortichy, Paladyn164, piotrkwl, Radek64, sas6699, Wojciech23