W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Pomoc w ustawianiu kotła z dwoma kominami Subskrybuj
2017-11-02 14:41
  grraf178 Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
Witam na wstępie wszystkich.

Chciałbym pokrótce opisać mój problem - niedawno zakupiliśmy kocioł OEP 25 KW ze sterownikiem w wersji v3.5 oraz zaworek 3 drożnym z sterownikiem. dla Mamy której chciałem ułatwić życie żeby nie musiała co 3 godziny latać do kotłowni.
I tutaj zaczyna się pasmo problemów dom jest stary o pow. ok 180m2 nie ocieplony instalacja była grawitacyjna grzejniki stare aluminiowe. Podczas montowania poprzedniego kotła samoróbki którego już nie ma, Pan monter wpadł na genialny pomysł(który odkryliśmy podczas montowania obecnego kotła) i połączył ( wykuł przegrodę) daw kominy w jeden na wysokość oko 2 metrów. 

podgląd:
https://esterownik.pl/device/15385

W czym mam problem:

- nie mogę ustawić sterownika w automacie żeby temperatura spalin była odpowiednia (a w zasadzie z racji że nie widzę paleniska bo dzieli mnie odległość od Mamy mam problem z doborem nastaw a Matka nie do końca wie o co chodzi.)

- prawdopodobnie przez połączenie dwóch kominów w jeden ciąg jest za duży i palenisko notorycznie mi się zapada.

- problem jest we mnie bo nie mam doświadczenia w ustawianiu kotła

Jeżeli ktoś by miał chwilę i pochylił się nad moimi ustawieniami i poprowadził za rączkę to byłbym bardzo wdzięczny. 
2017-11-02 15:42
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Witam , faktycznie problem jak nie widać paleniska i popielnika ale nie wydaje mi się żeby ciąg kominowy był za duży . Jak piszesz dom jest nieocieplony i wymaga większego zapotrzebowania cieplnego . Temperatura spalin jest niska , bo masz dużą korektę nadmuchu aż  -7% , moc dmuchawy tylko 29% . Zmniejsz temp.zadaną kotła na 55*C w automacie i tak podbija ją o 5*C , zmień korektę dmuchawy na -5% czas pracy podajnika 12s , w podtrzymaniu czas postoju podajnika 30 min , czas krótkiej przerwy 20s . W obwód CWU histereza#1 zmień na 2*C , temp. podnieś na 45*C . Co do zaworu 3D , rozumiem , że zawór ma siłownik ( nie sterownik jak napisałeś ) czy żeby dogrzać pomieszczenia do zadanej temp.normalnej 21*C potrzeba za zaworem aż 50*C  
PS. Zmieniłbym jeszcze czas reakcji zaworu na 40s i jego histereze na 2*C
     Jaką temp.ma MAMA w pomieszczeniu 
     Jeżeli dalej się będzie zapadać kopiec , to faktycznie coś z ciągiem kominowym jest nie tak . Można zamontować         RCK ( regulator ciągu kominowego ) albo awaryjnie delikatnie uchylić drzwiczki od wyczystki ( mam tak zrobione u       siebie, bo komin ma ok 13 m wysokości ) 
2017-11-02 20:07
  grraf178 Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
Dziękuje za zainteresowanie sprawą

Tak, zawór za siłownik, coś mi się pomieszało Wprowadziłem korektę nastaw zgodnie z uwagami zobaczymy co się podzieje. Mama ma w pomieszczeniu około 21*C z czego gdy kocioł był montowany to cały dom się niezłe wychłodził wiec teraz potrzebuje się nagrzać, być możne później wystarczy mniej.

Mama ma średnie pojecie o obsłudze kotła wie tylko gdzie popielnik opróżnić dla niej jak się pali to jest ok

odezwę się jak nastawy się sprawdzają, a czy korektę dmucha można jeszcze zmniejszy? 

Jeszcze mam pytanie jaka temperatura spalin jest ok dla komina?
2017-11-02 20:33
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Korektę możesz jeszcze zmniejszyć o 2 oczka na -3% wtedy kociołek będzie szybciej dochodził do temp.zadanej i temp.spalin wzrośnie czko Najważniejsze żeby mamie było ciepło , acha no i najważniejsze żeby co jakiś czas wyczyścić pionowe kanały wymiennika ciepła , bo jak się zapchają to może być problem , powodzenia
Ps. Mam nadzieję , że szanowna mama ogarnie ten temat , bo w naszych OEP to czyszczenie wygląda nieciekawie , OEPM mają lepsze rozwiązanie










2017-11-02 21:13
  grraf178 Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
hehe, Mama na myśl ze ma coś przełączać dostaje palpitacji Na szczęście sterownik można obsługiwać za pomocą komórki w trybie ręcznym. Pierwsze rozpalanie było bardzo komiczne kiedy mama rozpala a ja obsługuje podajnik i dmuchawę -  takie rozpalanie kotła online

dziękuje za pomoc
2017-11-03 16:04
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
graff178 żeby bardziej ustabilizować pracę kotła podnieć temp.powrotu na 47 st i w Obwody CO + zawór 4D zmniejsz temp. obniżoną za zaworem na 2 st i w Cwu obniżoną na daj na 5st , chociaż przy ochronie powrotu przez pompę CWU , programatory nie mają sensu , bo i tak temp. CWU zawsze będzie wyższa zbliżona do temp. zadanej kotła , powodzenia
PS. Z czyszczeniem kanałów pionowych wymiennika ciepła , zawirowaczy , czopucha , czujnika temp. spalin może być problem online
2017-11-03 21:49
  minertu Posty: 1976 Ostrzeżenie: 0 MINERTU.EU
grraf178 napisał » 2017-11-02 14:41
Witam na wstępie wszystkich.

Chciałbym pokrótce opisać mój problem - niedawno zakupiliśmy kocioł OEP 25 KW ze sterownikiem w wersji v3.5 oraz zaworek 3 drożnym z sterownikiem. dla Mamy której chciałem ułatwić życie żeby nie musiała co 3 godziny latać do kotłowni.
I tutaj zaczyna się pasmo problemów dom jest stary o pow. ok 180m2 nie ocieplony instalacja była grawitacyjna grzejniki stare aluminiowe. Podczas montowania poprzedniego kotła samoróbki którego już nie ma, Pan monter wpadł na genialny pomysł(który odkryliśmy podczas montowania obecnego kotła) i połączył ( wykuł przegrodę) daw kominy w jeden na wysokość oko 2 metrów. 

podgląd:
https://esterownik.pl/device/15385

W czym mam problem:

- nie mogę ustawić sterownika w automacie żeby temperatura spalin była odpowiednia (a w zasadzie z racji że nie widzę paleniska bo dzieli mnie odległość od Mamy mam problem z doborem nastaw a Matka nie do końca wie o co chodzi.)

- prawdopodobnie przez połączenie dwóch kominów w jeden ciąg jest za duży i palenisko notorycznie mi się zapada.

- problem jest we mnie bo nie mam doświadczenia w ustawianiu kotła

Jeżeli ktoś by miał chwilę i pochylił się nad moimi ustawieniami i poprowadził za rączkę to byłbym bardzo wdzięczny. 
Skąd jesteś?Przy zbyt dużym ciągu wszystkie ustawienia biorą w łeb.
2017-11-03 22:03
  grraf178 Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
hehe na szczęście przy tym sterowniku można dużo zrobić online szkoda jeszcze że sam się nie czyści mam w domu klimosza sam kocioł spoko natomiast ergonomia obsługi sterownika to niestety porażka. Ecoal ma jeszcze jedną ogromną zaletę - wsparcie kolegów z forum

Po wprowadzeniu korekt, temperatura spalin się podniosła (zużycie się zmniejszyło. zobaczymy jak będzie dalej.


Jestem z okolic Rybnika, lekko uchyliłem wyczystkę zobaczymy czy coś się zmieni.
2017-11-03 22:17
  minertu Posty: 1976 Ostrzeżenie: 0 MINERTU.EU
Niewiele to da bo będzie tak samo jak przed uchyleniem. Jego się nie tylko zmniejsza ale i stabilizuje. 
2017-11-03 22:34
  grraf178 Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
Zamówiłem już regulator pod konie tygodnie postaram się go zamontować u mamy, są jakieś wytyczne co do montażu? odległości itp?
Użytkownicy online: jurek123, Rafaelus, Wojciuirl