W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  bojler stojący czy wiszący? Subskrybuj
2017-09-01 20:06
  Wojtal Posty: 63 Ostrzeżenie: 0
Witam, planuje podłonczyć bojler do oep 25kw przeznaczony do użytku 4osób. Podstawowe pytanie jaka różnica jest między stojącym i wiszącym bojlerem, jaka pojemność, z anodą czy bez? Czym kierować sie przy wyborze? jaka firma? 
2017-09-02 12:54
  simko1 Posty: 421 Ostrzeżenie: 0
Hej. 
Wydaje mi się że stojące to te o pojemności powyżej 180 litrow i z podwójną wężownicą czyli głównie pod solary.  

Ano da to raczej standard. W moim 140 l Biawarze wymieniałem ja juz 3 razy w ciągu 8 lat. Różnica między nowa a stara nie do opisania.
U mnie ze 140 l korzysta 5 osób i nawet kiedyś robiłem test ze trzy osoby wzięły solidny prysznic potem ja i chciałem wyciągnąć całą ciepła wodę.  Nie udało mi się.  Także myślę że dla 4 osób 140 litrów wystarczy. 
Czym się kierować.  Mogę tylko powiedzieć że miałem już bojler z wężownicą a teraz mam z płaszczem.  W bojlerze z płaszczem woda zdecydowanie szybciej się ogrzewa i dużej trzyma ciepło. 
Jaka firma?  Mam biawara 8 i pół roku i jest ok. Tyle . 
2017-09-04 17:31
  kuba80 Posty: 13 Ostrzeżenie: 0
Ja mam używany viessmann z kwasowki 200l stojący z jedną wezownica. Przepalam co 3-4dni przy 4 osobach (w tym 2 dzieciaków) kompiel co dzień. Wodę grzeję do 60 stopni.
2017-09-04 19:26
  jendrek Posty: 105 Ostrzeżenie: 0
Kuba, jakim cudem wystarcza zbiornik 200 l na 3-4 dni. Też bym tak chciał.
2017-09-04 21:43
  simko1 Posty: 421 Ostrzeżenie: 0
200 litrów na 3 dni LOL!
Licząc ze każdy z czwórki zużywa skromne 40 litrów na prysznic to daje 160 litrów dziennie. 
Biorąc pod uwagę temp. wody w bojlerze liczmy ze z tych 160 litrow tylko 1/3 to woda z bojlera a reszta to zimna.
To daje 53 litry na dzień.  

3 dni i mamy 160 litrów wody ciepłej. 
Kuba a gdzie straty. Bo każdy pobór cieplej znijsza tem. wody w bojlerze.
Ten Twój bojler to takie małe perypetum mobile.
2017-09-04 22:54
  pablo Posty: 596 Ostrzeżenie: 0
simko1: widzę żę bajkopisarza mamy, a gdzie codzienne mycie naczyń ,łazienka rano i etc..
2017-09-05 08:48
  beni226 Posty: 137 Ostrzeżenie: 0
Panowie a jak z ekonomia? Lepiej co 3dni przepalac na wode ciepla czy miec spokoj I piscic w automat?macie jakies doswiadczenia I spostrzezenia?
2017-09-05 11:36
  jendrek Posty: 105 Ostrzeżenie: 0
Patrząc na statystyki kuby80 z ekonomicznego punktu jest to opłacalne. Przy moim zużyciu wody musiałbym rozpalać kocioł i grzać wodę codziennie. Za duży kłopot, jestem zbyt leniwy. Nie po to jest kocioł z automatycznym podawawaniem paliwa, aby w nim codziennie rozpalać.
2017-09-05 15:01
  simko1 Posty: 421 Ostrzeżenie: 0
Hej.
Napisze tak. 15 lat grzalem latem wodę w bojlerze
paląc w piecu drewnem. Bojler j/w . W dzień palenia
i na następny można było z ciepłej wody korzystać ale oszczędnie. 
Drewno kupowałem w lesie. Trza było to przywieźć pociąć i połupać. 
Dużo czasu schodziło z tym wszystkim.
I jeszcze co drugi dzien rozpalić.  
5 mają br. uruchomiłem OEP 16 + i idę do niego raz na 17 dni wyczyścić i co drugie czyszczenie uzupełniam paliwo.
Koszt opału troszkę wyższy ale mój czas i fakt ze gorąca woda jest zawsze??
Cena opalu letniego to 380 zł za tonę .
Mi 100 kg starcza na około miesiąc. 
Wygoda w stosunku do poprzedniego systemu nie do opisania. 
2017-09-05 16:44
  pablo Posty: 596 Ostrzeżenie: 0
beni226:mi piec grzeje ciągle wodę ,spalanie mam na poziomie 3,5-4 ,2 kg na dobę.Używam około 200-300 litrów cieplej wody.
2017-09-05 21:31
  Wojtal Posty: 63 Ostrzeżenie: 0
Po przeczytanej lekturze myśle że wybiore 200l bojler stojący dla 4 osób. Biorąc pod uwage że do nowych sprzętów typu zmywarka czy pralka ekonomiczniej jest podłonczyć ciepłą wode niż grzać zimną (grzałką zainstalowaną w sprzętach). w łazience bedzie wanno-prysznic. Generalnie zależy mi na tym aby całe lato piec chodził gdyż spora wilgoć w piwnicy po pierwszym sezonie uzytkowania kotła oep 25kw spowodowała spore rdzewienie kotła...
2017-09-06 08:08
  simko1 Posty: 421 Ostrzeżenie: 0
Wojtal. Nie wiem czy wiesz ale żeby takie urządzenia jak pralka, zmywarka mogły być podłączone do cieplej wody to
1. muszą być do tego przystosowane. Zazwyczaj kosztują około 200 zł więcej od takiego samego modelu bez tej opcji.
2. Zazwyczaj woda ciepła nie może mieć temp. większej niż 55 stopni.
Najważniejsze: na moim przykładzie ze zmywarką bo sam myślałem o podłączeniu jej do ciepłej wody.
Moja zmywarka pobiera na cykl około 9 litrów wody. Przy czym pobiera ją na 3 razy (mycie wstępne, mycie zasadnicze i płukanie). Na każde pobranie około 3 litry wody. Czyli w moim przypadku zmywarka na jedno pobranie wody pobierze około 1.5 l zimnej a pozostałe 1.5 litra to będzie woda "rozgrzewająca" się.
Nie mam cyrkulacji na bojlerze bo przy kranach najbardziej oddalonych od bojlera muszę "upuścić" właśnie te 1.5 litra wody aby zaczęła lecieć ciepła.
Także jeśli nie masz cyrkulacji to sprawdź sobie ile wody musisz upuścić do momentu aż będzie ciepła.
Jeśli masz cyrkulację to inna sprawa.
Inaczej ma się sprawa z pralką bo tam "schodzi" dużo więcej wody.

2017-09-06 09:18
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Hej Kolego

Wymieniałem bojler 3 miesiące temu, miałem ten sam dylemat, wybrałem wiszący z podwójnym płaszczem 120 L 4 osoby. Jeżeli nie masz solarów i nie zamierzasz to branie stojącego mija się z celem tj. zapłacisz 2 razy więcej. Zaraz będą pisać że za mały i takie tam też się troszkę obawiałem, ale teraz spokojnie mogę stwierdzić że 100 l też by wystarczyło. Bojler błyskawicznie się nagrzewa. Zmywarka i pralka podłączone do zimnej wody.

pozdrawiam,

marttino
2017-09-06 17:02
  kuba80 Posty: 13 Ostrzeżenie: 0
Wszystko można zobaczyć na wykresach. Po co miałbym bajki pisać. Używamy tylko prysznica bo wanny jeszcze nie ma. Podczas budowy kupowałem tylko energooszczędne baterie. Palę co 3 dni do 60 stopni i jakoś wystarcza. Żadne perpetum mobile.
dodane 2017-09-06 17:02Acha: palę tylko ekogrochem a rozpalanie zajmuje mi Góra 15min. Instalacje mam prosta grawitacyjna bez udziwnien, tylko zawór 3d na podłogę. Zbiornik cwu działa jako dogrzanie powrotu. Nie mam też cyrkulacji.
2017-09-07 16:07
  reaker Posty: 45 Ostrzeżenie: 0
Najpierw zadaj sobie pytanie czy będziesz palił drewnem w lato. Jeśli tak to kup duży bojler min 300l. Jeśli cały czas ekogroszkiem to pojemność bojlera max 100- 120l. Nie ma potrzeby wtedy dużego bojlera bo sterownik sam załącza pompę CWU aby utrzymać temperaturę. Do 140l są bojlery podwieszane więc taki też zamontuj, bo oszczedza to miejsce.
Nie kupuj bojlera ze stali nierdzewnej - nie można do niego włożyć grzałki elektrycznej.


Osobiście mam 250l (2+2), palę w lato drewnem i... teraz kupiłbym większy aby rzadziej palić. W zimę pojemność nie ma większego znaczenia. Myślę, że  80l by mi spokojnie wystarczyła. 
Poza tym mam zamontowaną grzałkę elektryczną (120zł nie pieniądze a w razie gdyby żona została sama w domu to podkręci tylko termostat).
A i palę raz na 2-3 dni, zużycie mam średnie, mimo eko sprzętów AGD i oszczędzania - dzieci swoje robią

Jeszcze jedno. Wojtal pisałeś, że podłączysz ciepłą wodę do zmywarki i pralki - sprawdź czy masz wyjście z ciepłą wodą. Poza tym opłacalne jest to wtedy gdy masz cyrkulację ciepłej wody, bo dzięki temu pralka/zmywarka pobierając np. 10l wody pobierze ją ciepłą. Bez cyrkulacji pobierze ciepłą z rur które są zimne - wniosek sprzęt dostanie zimną wodę.

Jeśli planujesz solary / instalację z czarnego grzejnika / instalację na piecyk gazowy to kup z dwoma wężownicami.


Użytkownicy online: leon