W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona72 / 188Następna stronaOstatnia strona
2019-10-24 16:26
  KONAn Posty: 269 Ostrzeżenie: 0
marcinbb napisał » 2019-10-24 16:05

KONAn to nie jest tak że masz coś zajebistego z czerwonym paskiem które ma naklejkę SE i kosztowało wiadro więcej niż nasze. Masz coś co postawiłeś niespełna miesiąc temu bo taką ofertę dostałeś, a o PV wiedzałeś tyle co tu i w innych miejscach przeczytałeś. A teraz piszesz że masz zajebiste najlepsze na świecie wg. pana Strażaka.



Zupełnie minąłeś się z puenta. Mam to co mam i nie chwale i nie neguje. Założyłem to zupełnie świadomie. Kwestia ceny to już moja indywidualna sprawa. Komentujesz nawet nie wiedząc ile zapłaciłem za to wiadro. Możemy odwrócić kota ogonem i powiedzieć ze ty kupujesz jakieś używane z demobilu sprzęty z UK i się ekscytujesz ze twoje wiadro było tańsze i nie chcesz sobie założyć więcej niż 6,7KWp które masz a jednocześnie boli Cie ze inni kupuja nowe 10KWp na drogim SE a gdyby poprosili Ciebie o montaż to byś im za to zrobił 20KW na demobilu z UK, i dal gaśnice gratis bo byłoby to tak bezpieczne ze i nawet ta gaśnica w gratisie nie potrzebna.
Kiedy założyłem instalacje nie ma żadnego znaczenia bo gdy robiłeś swoja ja już miałem off-grid-a ale przecież ty wiesz lepiej bo ze mną mieszkasz...
dodane 2019-10-24 16:26
leON22 napisał » 2019-10-24 16:07
Pisanie o czymś , czego uczą dzieci w "podstawówce" i w pracy na szkoleniach BHP nie wymaga specjalnej wiedzy i kompetencji ...



To nie jest wiedza z podstawówki a na szkoleniach BHP mogą Cie uczyć co najwyżej jak się gasi urządzenia pod napięciem i to wszystko. Wiedza z tego artykułu to jednak wyższy poziom niż myślisz. Nie uważam aby poruszany temat był niepotrzebny.
2019-10-24 16:59
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
KONAn zakończmy tę dyskusję bo ona niczego nie wnosi, ja tak naprawdę to i paneli nie mam, ten wątek rozpocząłem dla beki a wyszło jak wyszło i teraz muszę to jakoś ciągnąć. LeON też nie ma paneli wszyscy tu ściemniamy jak możemy aż znalazłeś się ty i powiedziałeś: "Sprawdzam" i narobiliśmy w gacie i przestraszyliśmy się czy on ściemnia tak jak my czy on jednak faktycznie założył. I teraz to już sam nie wiem kupiłeś te panele czy nie, nowe czy tak jak my jeszcze szukasz na szrotach u UKeju? Może hurtem weźmiemy to będzie tańszy transport.
2019-10-24 17:20
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
KONAn na szkoleniach BHP też Cię nie nauczą jak się gasi pożar, podobnie udzielania pierwszej pomocy, bo do tego trzeba mieć “jaja", a niektórzy nawet nie wiedzą gdzie jest gaśnica i jak ją odbezpieczyć, wszystko zależy gdzie i w jakiej firmie się pracuje i czy ma się j/w  Moja firma produkuje systemy bezpieczeństwa do aut, praca z pirotechniką, tak że nie ma lipy, to nie firma krzak u Pana Kazia  
2019-10-24 23:35
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Po tym wszystkim należy nam się rozluźnienie!

2019-10-25 09:19
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Dosłuchałem się aluzji, że "Nawet morda jak kopara, zasługuje na browara"  
2019-10-25 09:58
  PLUS-MAD Posty: 71 Ostrzeżenie: 0
Ten SE zaproponowali dlatego, że ma on optymalizować działanie ogniw ( jeśli zacieniony jest jeden to reszta ma działać optymalnie - bez efektu najsłabszego ogniwa). Niby SE daje możliwość monitorowania każdego panelu ( o ile dobrze zrozumiałem ). Oprócz tego instalacja posiada zabezpieczenie po stronie AC i DC.  Tzw red button żeby strażak mógł sobie go wcisnąć jakby się paliło. To na tyle. Cała instalacja wyliczona na 29,76 kWp. Moduły firmy Ulica solar 310W . Cena 133 tyś netto. Co Wy na to ???
2019-10-25 12:25
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

133k netto za 30kWp = 4433PLN/kWp Na SE+ OPTI + VAT no właśnie będzie to na dachu czy wolnostojące bo chyba jeszcze nie przyklepali VAT=8% dla instalacji na gruncie.
Generalnie cena OK pytanie o powód montażu 30kWp - są jakieś tego przyczyny zakład produkcyjny coś te sprawy? Przy takiej instalacji lepiej przemyśleć kwestie bilansowania prądu.
2019-10-26 15:52
  PLUS-MAD Posty: 71 Ostrzeżenie: 0
Tak zakład produkcyjny. Instalacja będzie na dachu hali magazynowej. Niby po 7 latach wychodzi na zero. Drugi powód to przewidywane podwyżki prądu co musielibyśmy przerzucić na cenę produktów. Trzeci powód to lans no i ponoć lepsze warunki bilansowania od przyszłego roku tj. 70-80 procent od wyprodukowanego prądu.
2019-10-26 18:52
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Panowie, może podpowiecie, co do za pompa ciepła 300l do CWU zbiornik z nierdzewki ma dwie wężownice, wyrzut i wlot powietrza z góry, sterowanie elektroniczne z programatorem ? Mogę ją kupić za 2tys PLN, czy warto  Latem byłaby z niej pseudo klima w salonie poniżej kotłowni ( wykorzystałbym do tego rurę napowietrzajacą pod kominkiem )  




dodane 2019-10-26 18:52Ok, sprzedawca ma mi wysłać zdjęcie tabliczki znamionowej tak, że będę wiedział co to za "cudo", czy Niemiec płakał jak sprzedawał ? 
2019-10-27 23:43
  Plakat Posty: 57 Ostrzeżenie: 0
LeON22 bierz ja mam takie rozwiązanie i fajnie działa i się sprawdza - tyko zobacz na tabliczce jakie ma COP
Moja połknęła tyle w sezonie letnim

2019-10-28 19:36
  Wojtal Posty: 63 Ostrzeżenie: 0
Witam, instaluje 5,5kW fotowoltaiki na dachu, dom obecnie zużywa 3kW. Sąsiad który ma ta sama sytuację co ja stwierdził że wystarczy podlonczyc bojler dwufunkcyjny z pompa i zrezygnować z kotła na paliwo stałe itp. Czy jest to możliwe? 
2019-10-28 20:57
  KONAn Posty: 269 Ostrzeżenie: 0
Sąsiad który ma ta sama sytuację co ja stwierdził że wystarczy podlepczyc bojler dwufunkcyjny z pompa i zrezygnować z kotła na paliwo stałe


Rece opadają jak się cos takiego czyta...sąsiad mieszka razem z Toba ?? Wie wszystko na temat tego ile ty zużywasz opalu i jakie masz przez to zapotrzebowanie na ciepło i jaka temp trzymasz w domu i na tej podstawie prawi takie głupoty ??...zresztą nawet gdyby to wiedział to i tak nie potrafiłby nic mądrego powiedzieć bo przy twoim zużyciu (zakładając ze pisząc "dom zużywa 3KW" masz na myśli 3000 KWh rocznie) to 5.5KW przy 20% auto konsumpcji daje ci 4600 KWh które odbierzesz z magazynu z 20% opustem czyli masz 3700KWh w magazynie i 1100 autokonsumpcji. Jeśli zużywasz rocznie 3000KWh to masz nadwyżkę 1600 KWh które możesz wykorzystać np do grzania CWU ale nie zamiast CO..chyba ze masz naprawdę energooszczędny dom i pompę ciepła.
2019-10-29 07:46
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Pominę wypowiedz KONAna bo niczego wartego uwagi w niej nie przeczytamy. Wszak 10kWp na dachu i 17kW kocioł na ekogroszek...


Wojtal jest to możliwe, jednak bardziej na okresy przejściowe niż w okresach zimowych styczeń, luty,marzec doskonale wiemy że jeśli w okresie przejściowym na kaloryfery puścimy i 43*C to i tak w chałupie będzie ciepło. Tym samym pozostaje kwesta COPu ilez kWh prądu zrobimy ciepła i tu znów ogranicza nasz pompa bo przy 0*C okazuje się to średnio opłacalne. Generalnie jeśli przewymiarujesz instalacje PV spokojnie starczy Ci na grzanie PC natomiast myślę że 5,5kWp znacząco ograniczyło by zużycie dowolnego opału w okresach przejściowych a tylko w największe mrozy grać np. kotłem na paliwo stałe.
2019-10-29 08:06
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Również twierdzę że jest to możliwe ale w okresie przejściowym. Gość od którego chciałem kupić w/w pompę ciepła z cwu ma u siebie zamontowane aż dwie tylko firmy Bloomberg ( ponoć to Beko na rynek niemiecki ) jedną grzeje wodę użytkową a drugą grzejniki. Najbardziej rozwalił mnie jego patent na montaż paneli PV 6szt. Ma je zamontowane na gruncie , na rurce konstrukcja z kątownika, a za trackery służą mu sznurki i pociąga za nie żeby ustawić panele optymalnie do pozycji słońca 
dodane 2019-10-29 08:06Szkoda, bo wspomniany wyżej zasobnik cwu z pompą poszedł wczoraj do innego klienta, gość nie przysłał mi zdjęcia tej tabliczki tak, że nie wiem co to było ? Pozostaje no name ale mam już na oku coś innego firmy Buderus  
2019-10-29 09:09
  KONAn Posty: 269 Ostrzeżenie: 0
marcinbb znowu pokazałeś swoja ignorancje...


Najpierw proponujesz trackery zamiast optymalizatorow mocy co ma się do siebie jak pieść do nosa wszak trackerów na dachu nie zainstalujesz i jeszcze śmiesz twierdzić ze wyprodukują 70% więcej energii nie podając żadnych źródeł, ot tak z kapelusza wzięte,

potem chwalisz się ze moje 10KWp wyprodukowało danego dnia mniej KWh niż twoje 6KWp nie znając warunków pogodowych panujących tego dnia u mnie za oknem - no kompromitacja na całego,

następnie ni z gruchy ni z pietruchy piszesz ze mam 10KWp na dachu i kocioł 17KW jakby to miało cokolwiek ze sobą wspólnego...PV na dachu służy do zaspokojenia prądu bytowego co możesz sobie sprawdzić na pvmonitorze jakie mam zużycie (ale nie sprawdziłeś bo i po co, lepiej rzucić z d**y tekst i kozaczyć jaki to znafca jesteś)  a kocioł ostatni sezon ogrzewa CO i CWU i w zamian będzie PC PW + kolejne 3.5 KWp na oddzielnym falowniku.

A na koniec zamieniasz się w eksperta od grzania nie znając żadnych parametrów ogrzewanego domu, średniorocznego zużycia opalu, zapotrzebowania na CWU, ilości mieszkańców, nie znając parametrów z OZC i cowiecej piszesz o PC u kolegi nie wiedząc czy on w ogole takowa ma..wszak pytał o PV zamiast kotła...

Kolega się spytał czy może zrezygnować z pieca CO i grzać chałupę PV to dostał ode mnie szybkie wyliczenia, cytuje:
"Jeśli zużywasz rocznie 3000KWh to masz nadwyżkę 1600 KWh które możesz wykorzystać np do grzania CWU ale nie zamiast CO...chyba ze masz naprawdę energooszczędny dom i pompę ciepła." - i to jest własnie rzeczowa odpowiedz na zadane pytanie.


Po raz kolejny pokazałeś ze nie potrafisz czytać ze zrozumieniem i w ogole masz z tym problem bo chyba żadnych postów do końca nie czytasz (oprócz swoich, narcyzi tak maja). Teraz już wiem ze nie ma sensu czytać tez twoich postów bo nic merytorycznego nie wnoszą do dyskusji. Trafiasz do ignorowanych bo szkoda mojego czasu na kopanie się z koniem. 
2019-10-29 12:16
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

O pierwsza dobra decyzja podjęta przez KONAna barbarzyńcę
Niedługo kolega barbarzyńca będzie musiał też dodać kolejnych ignorowanych bo sam przecie nie podoła z przytłaczającą go ilością argumentów na które nie będzie miał rzeczowych dowodów.

Wraz z leONem uważamy że jest to możliwe ogrzanie chałupy w okresach przejściowych tą pompą zaprzęgniętą do CO. Zupełnie jak i u mnie klima grzeje w okresach przejściowych a i to pompa ciepła i tamto też.
Jeśli ktoś ma nadwyżkę prądu i chce ją zutylizować może to zrobić w dowolny sposób są grzejniki elektryczne, grzałki do bojlerów ale te rzeczy są bardzo prądożerne około 1-2kW tym samym zużywają dość dużo prądu. Aby ograniczyć dość znacznie pobór prądu można kupić pompę ciepła np.prezentowaną przez leONa bierze ona ze 400W ale jej koszt jest dość znaczny około 2000 PLN.
Ale matematyka dość szybko nam odpowie kiedy ta pompa ma szansę się zwrócić założenia grzejemy TYLKO cwu i w okresie od 15.05 do 30.09 kiedy temperatury dobowe są znośne.
Głałka w bojlerze przy 4 osobach to 10kWh/doba * 30 dni = 300kWh/miesiąc
Pompa ciepła zgodnie z informacją od "Plakat" w tym czasie średnio zaspokoi się 40kWh/miesiąc
W sumie tesy 4,5 miesiąca
Grzałka: 300 * 4,5 = 1350kWh
Pompa 40 * 4,5 = 180kWh
Zakładając że nie mamy PV w realnej kasie to (Energa G11 0,6 PLN/kWh - tak wiem można klepać w tanim, można w drogim)
Grzałka 1350 * 0,6 = 810 PLN
Pompa 180 * 0,6 = 108 PLN
108 PLN za prąd dla pompy + 2000 PLN za pompę w sumie daje nam 2108 PLN
Czas zwrotu 2108 / 810 = 2,6 roku
I teraz jeśli PV przekonała Was do okresu zwrotu w okresie 7-10 lat co powiedzieć o takiej pompie ciepła która zwróci się w 2,6 roku? A w przypadku własnego prądu daje to jeszcze większą różnicę.
Ale jak to wszystko się ma do grzania cwu kociołkiem jak do tej pory nawet w lecie?
Zakładam że najlepsi uzyskają 3kg/doba a ci słabsi na automacie około 6kg/doba średnio 4kg/doba
4kg węgla * 30 dni = 120kg *4,5 (czas testu) = 540kg opału ile kosztuje opał każdy wie po ile kupuje, doliczyć do tego czas obsługi kotła - czyszczenie, pakowanie opału, itd - własna robota cena 0 PLN a opał?
Uważam że za 400 PLN na lato można kupić 500kg wungla aby ogrzać tę ciepłą wodę dla domowników.
czas zwrotu?
2108 / 400 = 5,2 lata w przypadku węgla

Reasumując okres zwrotu w zależności od użytego medium na cele cwu.
Przesiadka z grzałki na PC = 2,6 roku
przesiadka z kotła na PC = 5,2 roku
Przesiadka z kotła na PC wraz z instalacją PV jednorazowy wydatek około 2000 PLN prąd za darmo.
Wiecie że ja na pompę ciepła do cwu się nie przesiądę ponieważ mam solary i ta pompa nawet gdyby była za darmo była by dla mnie problemem - dodatkowy 300l zasobnik wody, a mam już bufor 400l. Więc dla mnie sens ma tylko pompa ciepła powietrze - woda która ugrzeje mi budor w którym mam zasobnik cwu, a wodę buforową użyję do ogrzania podłogówki. 
2019-10-29 12:55
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Marcin , zapomniałeś jeszcze dodać w tych swoich obliczeniach, że ten kociołek oprócz wungla to pobiera również prąd Niedawno osobiście sprawdzałem to na zakupionym watomierzu W moim przypadku wygląda to tak :
1 ) Sam sterownik pobiera ok.6W 
2) Pompa CWU ( działa non-stop jako ochrona powrotu ) - 8W
3) Sterownik+pompa cwu+dmuchawa na 33% - 22W
4) Sterownik+pompa cwu+dmuchawa na 33%+podajnik - 270W ( tutaj w zależności od ustawień u mnie w grupowym na mocy 8kW - 5x 5s = 25s , na mocy 12kW - 5x 7s ) ogólnie czas pracy podajnika na pelecie weglowym VP u mnie 570min
5) Wszystko j/w + pompa CO ( tryb zimowy ) - ok.300W 
Nie chce mi się tego wszystkiego liczyć ale trochę tego zużycia jest pomimo energooszczędnych pomp 
dodane 2019-10-29 12:55Dla przykładu wrzucę screena z moich statystyk za m-c sierpień 2019 r

2019-10-29 13:37
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Leon daj wykres mocy z całego października zaraz policzymy. Bo dla mocy 1,8kW wkociołku wyszło mi grzanie chałupy 100m za piwko doba, lub 333ml piwka w G12X
2019-10-29 13:53
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Bardzo proszę


2019-10-29 14:12
  Plakat Posty: 57 Ostrzeżenie: 0

leON22 napisał » 2019-10-29 12:55

Nie chce mi się tego wszystkiego liczyć ale trochę tego zużycia jest pomimo energooszczędnych pomp :


Leon22 Nie licz ja mam dane


Proszę dane zużycia prądu kociołka RBR-a z 3 pompami energooszczędnymi.
Wszystko co obsługuje kocioł wpięte za licznikiem .
3 miesiące Luty Marzec Kwiecień

Pierwsza stronaPoprzednia strona72 / 188Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: Dan440, kzimny, Mariuszdom5, UkmBoiler