W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona71 / 188Następna stronaOstatnia strona
2019-10-24 10:16
  KONAn Posty: 269 Ostrzeżenie: 0
Jeśli SolarEdge to panele musza mieć optymalizatory mocy. Czy twój dach jest aż tak "porąbany" ze tego potrzebuje ??
2019-10-24 10:58
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Od kiedy solaredge MUSI mieć optymizatory, może mieć jak dach jest "porąbany".
2019-10-24 12:00
  KONAn Posty: 269 Ostrzeżenie: 0
Inwertery SolarEdge nie maja swoich trackerów MPPT których role przejmują Optymalizatory mocy. Inwerter nie zadziała jeśli nie będzie optymalizatorów mocy.
2019-10-24 12:38
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Ooo inwerter nie zadziała... Solaredgr nie ma trakerów MPPT ja pierdziu co to się wydarzyło?
Dobra przyznaję mam ospę wieczną temperaturę 38,5*C ale jeszcze myślę ale...

https://solar-distribution.baywa-re.de/pl/falowniki/solaredge-se5k-rw0tebnn4-setapp.html

Przaykładowy Solaredge i co tam jest napisane że co że mamy MPPT?
MPP napięcie min.: 750.0 Volt
MPP napięcie max.: 900.0 Volt

to jak że jednak MPP jest czy go nie ma?
KONAn jak nie wiesz to nie pisz bo wprowadzasz tylko chaos w dyskusji.

Byś napisał po co stosuje się optymizery w inwerterach SolarEdge i po co one są montowane jako OPCJA to może bymy się czegoś dowiedzieli a tak dowiedzieliśmy się że nie ma MPPT i nie zadziała.


Swoją drogą jak to możliwe że mając 10kWp na dachu dziś wyklepałeś tylko 3,16kWh? U mnie tylko z 3,3kW spadło już 5kWh.

Edit: Tu można przeczytać po co są optymizery solaredge https://allegro.pl/oferta/solaredge-optymizer-optymalizator-p300-mppt-7617506076
2019-10-24 13:39
  KONAn Posty: 269 Ostrzeżenie: 0
Zacznę od tego pytania:

Swoją drogą jak to możliwe że mając 10kWp na dachu dziś wyklepałeś tylko 3,16kWh? U mnie tylko z 3,3kW spadło już 5kWh.


Co jak co ale mam wrażenie ze rzeczywiście tylko choroba kolegę usprawiedliwia jeśli zadajesz takie pytania...gdybyś był moim sąsiadem i zadał takie pytanie to bym się martwił ze u mnie cos nie działa..ale ze pewne mieszkasz w innym zakątku Polski gdzie własnie świeci słońce zamiast wszechobecnej mgły to pozostawię twoje pytanie bez odpowiedzi bo takowa nasuwa się sama.


No widzisz ty piszesz, ze działają bez optymalizatorow a u kolegi z forum elektroda.pl nie działają i zadziałały dopiero jak takowe dokupił...
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3497302.html

Co więcej dzwoniłem na infolinie wsparcia technicznego SolarEdge i oto jaka uzyskałem informacje:

Inwertery SolarEdge do poprawnej pracy wymagają Optymalizatorow mocy gdyż komunikują się z nimi celem synchronizacji. Optymalizatory same ustalają optymalny punkt pracy panelu wysyłają ta informacje do falownika. To jest istota działania systemu. Falownik nie ustala punktu mocy nie śledzi go bo robią to za niego optymalizatory. Jeśli jakimś cudem (???) uda ci się uruchomić produkcje bez optymalizatorów tracisz gwarancje na falownik.

Tak wiec zanim cos napiszesz zweryfikuj swoje teorie.
2019-10-24 14:00
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

SolarEdge do poprawnej pracy wymagają optymizerów... z punktu widzenia producenta oczywiście że tak 1 optymizer kosztuje tyle co połowa panela a sprzedać coś co potrzebne jest tylko do "posranych" dachów w ilości takiej samej jak ilość paneli... bajka.
Widzisz i tym się różnimy ja zaczynając ten wątek 3 lata temu byłem już praktykiem, a nie tworzyłem jakieś "swoje teorie". Widziałem nie jedną i nie 2 instalację na solaredgu bez optymizerów i działały bez problemów i nikt przy zdrowych zmysłach przy normalnym dachu nikomu nie kazał by kupować optymizerów. Które mają sens w momencie kiedy mamy zacienienia na dachu lub jeśli jakiś hobbysta/maniak na prostym dachu chciałby monitorować każdy panel niezależnie.
2019-10-24 14:03
  KONAn Posty: 269 Ostrzeżenie: 0
Taka instalacja to hybryda która jeśli działa to falownik z automatu traci gwarancje. Po co wtedy pchać się w SE skoro można na tańszym falowniku zrobić i miec gwarancje. Zupełnie bez sensu bo po to kupuje się SE żeby używać tych optymalizatorów. Jeśli już zacienienia nie są problemem to taka instalacja ma jedna istotna przewagę nad innymi konkurencji. SafeDC czyli bezpieczeństwo przeciwpożarowe/porazeniowe. Inna kwestia jest ze jeśli działa to nie wszystkie falowniki na to pozwalają bo u kolegi z forum elektroda.pl nie zadziałało dopóki nie dołożył optymalizatorów.
2019-10-24 14:17
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Słuchaj dla mnie SE zawsze będzie przerostem formy nad treścią, kosztuje to krocie monitorowanie każdego panela niezależnie... ja nawet nie kontroluje wszystkich paneli.
Jeśli ktoś chce wydawać pieniądze na SE + Optymizery lepiej celować w traker który zrobi 70% więcej niż SE pokaże.


Instalacja hybrydowa to taka która jest w stanie zrobić ongrid i offgrid niezależnie są do tego inwertery hybrydowe ale kosztuję niewiele więcej niż SE. Ma to sens nie ma prądu masz swój prąd z dachu, jest prąd nadwyżki pchasz w akumulatory.

Bezpieczeństwo gwarantuje każda instalacja i to że SE ma jakieś SafeDc znaczy tylko tyle że trzeba dodatkowo za nią zapłacić. A składając papiery do ZE i tak musisz mieć wszystkie zabezpieczenia na ścianie w skrzycne rozdzielczej.
2019-10-24 14:28
  KONAn Posty: 269 Ostrzeżenie: 0
Nie pisze o instalacji hybrydowej tylko określam sposób połączenia SE z panelami bez OE..i nazywam to hybryda której sens stosowania jest mocno dyskusyjny. Trackerów na dachu nie zamontujesz. SE do dachów specyficznych (i w dodatku małych) ma jak najbardziej sens bo wszystko inne będzie działać po prostu gorzej. Czy ma to sens ekonomiczny to należałoby policzyć czy np mniej paneli ale mocarniejszych np. 400W nie robiłoby lepszej roboty w podobnej cenie.

Jako przykład podam mojego sąsiada. Dach idealny do PV. Kat nachylenia, żadnych kominów itd. Dom z bala i dach pokryty gontem bitumicznym. Sasiad zdecydował się na SE 16KW i OM po jednym na dwa panele (700W OM) żeby z ceny zejść. Nie potrzebuje ich w ogole ale boi się ze w razie pożaru strażacy nie będą chcieli mu gasić domu bo będzie napięcie stale w instalacji PV. Wyłącznik DC nie zawsze zadziała tak jak powinien. Wyszło na tym ze na razie daje 11KW i potem rozbuduje do 18KW bo ma takie zużycie (grzeje chałupę czystym prądem). W tym wypadku SafeDC  było czynnikiem decydującym o instalacji SE. Tutaj forma nie przerosła treści.

Bezpieczeństwo gwarantuje każda instalacja i to że SE ma jakieś SafeDc znaczy tylko tyle że trzeba dodatkowo za nią zapłacić. A składając papiery do ZE i tak musisz mieć wszystkie zabezpieczenia na ścianie w skrzycne rozdzielczej.


Ano nie gwarantuje. W razie pożaru po stronie DC masz niebezpieczne napięcie. W przypadku gdy falownik Se nie działa albo nie komunikuje się z Inwerterem optymalizator ucina to napięcie do 1V. W każdym innym wypadku panele bez OM jak nie są podłączone do falownika cały czas działają w połączeniu szeregowym tworząc niebezpieczne dla życia stale napięcie w swoim obwodzie po stronie DC. Bezpieczeństwo o którym ty piszesz nie uwzględnia sytuacji szczególnej którą jest pożar a jedynie bezpieczeństwo użytkowe.


Lektura dla Ciebie:
https://www.ppoz.pl/index.php/ratownictwo-i-ochrona-ludnosci/1518-instalacje-fotowoltaiczne-jak-gasic



Cytacik:
Uruchamiają się w momencie zaniku napięcia zasilającego lub odłączenia falownika, automatycznie zmniejszając napięcie paneli do 1 V aż do momentu podłączenia ich do inwertera. Dodatkowo inwerter i optymizery wyłączą się pod wpływem ekstremalnie wysokiej temperatury lub gdy wystąpi łuk elektryczny. Wydaje się, że obecnie są najlepszym i jedynym bezpiecznym sposobem zabezpieczenia instalacji PV od porażeń w sytuacji pożaru. Nawet zerwanie czy zniszczenie przewodów pomiędzy poszczególnymi panelami spowoduje obniżenie napięcia na panelu do 1 V. Musimy bowiem pamiętać, że choć wyłącznik nadprądowy i rozłącznik Q zabezpieczają od porażeń, to w momencie zerwania przewodów, np. podczas zawalenia dachu, napięcie powraca na przewody. Podobną zaletę mają również mikroinwertery montowane przy każdym panelu zamiast jednego centralnego inwertera. Jednym z atutów mikroinwerterów jest obniżenie napięcia paneli do wartości bezpiecznej podczas wyłączenia zasilania głównego (np. w czasie pożaru). Wadą – zbyt wysoka cena i ograniczenia techniczne, przez co inwestorzy i firmy instalatorskie rzadko sięgają po tego typu urządzenia.
2019-10-24 14:45
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Aha jeśli myślisz że nie ma nic lepszego jak SE i optymizery to najlepsze co nasze dachy może spotkać to stwierdzam z całą stanowczością mało widziałeś!

Kwestia sąsiada KURIOZALNA czy myślisz że strażak jadący do pożaru będzie najpierw oglądał chałupę, właził na dach aby sprawdzić instalację i zabezpieczenia zanim wyjedzie z remizy? To jeśli pali się chałupa z panelami to może podczas przyjmowania zgłoszenia o to zapyta i zdecyduje czy ma jechać gasić czy niech się spali do fundamentów. Chłopaku w jakim Ty świecie żyjesz u mnie jak się coś pali to dzwonie straż przyjeżdża i gasi to co się pali. Ale zanim się coś zapali to musi być zgłoszone do ZE gdzie to ZE decyduje czy urządzenia mają wszelkie niezbędne zabezpieczenia czy też nie. I myślisz że ZE obchodzi czy ktoś ma optymizery? Nie mają to centralnie w okolicah jelita grubego.

W przypadku pożaru gwarantuje Ci że to czy na panelach będzie 1V czy 300V nie będzie miało dla strażaka żadnego znaczenia. Znaczenie jest takie że tylko z uprzejmości Ci przypomnę CHAŁUPA SIĘ PALI!

Ale dobrze nich Ci będzie SE będzie lepiej na wysypisku śmieci wyglądało po pożarze bo będzie więcej metalu do odzyskania wporównaniu z instalacją bez optymizerów.


Przeczytałem kawałek tej Twojej lektury: "Instalacje PV powinny być zabezpieczane m.in. przez instalację odgromową
i przeciwprzepięciową, a także rozłączniki bezpiecznikowe i wyłączniki.
Wielu inwestorów niestety rezygnuje z tego, by obniżyć koszty
inwestycji, co często może skutkować awarią lub pożarem."
Utwierdza mnie to w przekonaniu że artykuł który przytaczasz pisał idiota który instalację PV widziałna zdjęciu na górze strony. A o zasadach przyłączenia mikroźródła do sieci energetycznej nie wie kompletnie NIC, ZERO.
2019-10-24 15:03
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
KONAn napisał » 2019-10-24 10:16
Jeśli SolarEdge to panele musza mieć optymalizatory mocy. Czy twój dach jest aż tak "porąbany" ze tego potrzebuje ??

marcinbb napisał » 2019-10-24 10:58
Od kiedy solaredge MUSI mieć optymizatory, może mieć jak dach jest "porąbany".

Panowie , fajnie się Was czyta , najlepsze jest to, że obaj macie rację w sprawie "porąbanego" dachu z przewagą Marcina, co do zabezpieczeń instalacji PV i interwencji straży pożarnej
2019-10-24 15:06
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

leON22 napisał » 2019-10-24 15:03
Panowie , fajnie się Was czyta , najlepsze jest to, że obaj macie rację w sprawie "porąbanego" dachu

Siema LeON nie wiem zawsze się mogę wytłumaczyć że miałem 38,5*C i głowa mnie napierdziela jakbym wczoraj 1l wody ognistej wypił do kompletu wraz z wysypką od ospy wiecznej. Czuję się gorzej niż tragicznie - dobijcie mnie i będzie tylko lepiej.
2019-10-24 15:10
  KONAn Posty: 269 Ostrzeżenie: 0

Aha jeśli myślisz że nie ma nic lepszego jak SE i optymizery to najlepsze co nasze dachy może spotkać to stwierdzam z całą stanowczością mało widziałeś!


Nie twierdze




ZE dba o bezpieczeństwo swojej sieci a nie twojego domu. Instalacja jest twoja własnością i to ty masz zadbać o swoje bezpieczeństwo. ZE przyłączy twoja instalacje nawet bez tych elementów po stronie DC co wymieniłeś. ZE może poinformować strażaka ze jest instalacja PV  przyłączona i spełnia normy. Lokator mógł zataić ze nie zamontował wszystkiego albo w międzyczasie pozmieniał cos w instalacji i nie zgłosił do ZE. 


W przypadku pożaru gwarantuje Ci że to czy na panelach będzie 1V czy 300V nie będzie miało dla strażaka żadnego znaczenia.


Twoje gwarancje są nic nie warte bo strażacy maja swoje szkolenia i wiedza jak gasić takie instalacje i zawsze przed przystąpieniem do gaszenia oceniając sytuacje czy jest to dla nich bezpieczne - włączają dopływ prądu w domu w pierwszej kolejności. Jeśli jest PV na dachu i pożar już sięgnął dachu to diametralnie zmienia sposób gaszenia bo pomimo odłączonego AC w części DC nadal jest napięcie i płynie prąd.


Istnieje ryzyko przerwania obwodu elektrycznego instalacji PV w czasie pożaru budynku na skutek interwencji mechanicznej strażaków na dachu. Napięcie rażenia może pojawić się wówczas między konstrukcją stalową pokrycia dachu i stojącym na nim strażakiem. Rozłączanie przewodów lub ich przecięcie pod obciążeniem w instalacji o mocy 5 kWp (kWpeak) może spowodować powstanie łuku, który jest w stanie zniszczyć standardowe rękawice pożarnicze i doprowadzić do poparzenia palców i oczu.
Odłączenie falownika od sieci elektroenergetycznej nie powoduje zaprzestania generowania napięcia przez moduły fotowoltaiczne. Uszkodzenie (przerwanie) obwodu elektrycznego instalacji PV, uszkodzenie kabli na skutek pożaru może powodować tworzenie nowych i niespodziewanych dróg obwodu elektrycznego, np. prąd z paneli będzie przebijał się do użytkowych elementów wyposażenia budynku (elementy pokryte blachą, metalowe rynny) i stanowił zagrożenie dla ewakuujących się ludzi oraz samych strażaków.



Jeśli nie to szukają najpierw wyłącznika DC, którego w większości przypadków nie ma, robią wywiad o typie instalacji u właściciela o ile jest na miejscu i w przypadku OM mogą gasić bo jest bezpiecznie. Możesz tez samemu zgłosić do OSP ze masz instalacje PV bezpieczna dostarczyć im na to papiery i taka adnotacja będzie już w systemie. 


Widać ze mas zna ten temat zerowe pojecie gdyż pisząc to:


Utwierdza mnie to w przekonaniu że artykuł który przytaczasz pisał idiota który instalację PV widziałna zdjęciu na górze strony.


nie pokwapiłeś się doczytać artykułu do końca uznając ze wiesz wszystko lepiej i od razu autorów nazwałeś idiotami pomimo, ze każdy z nich jest czynnym strażakiem:


mł. bryg. Dariusz Surmacz – zastępca dowódcy JRG w Gorlicach
Artur Łukaszyk – prezes OSP w Ropie, elektryk Elektrowni Wodnej Klimkówka


i zna się na swojej pracy 1000x lepiej niż ty. Dla swojego dobra lepiej przeczytaj cały artykuł i nie mądruj się na tematy o których NIE MASZ POJĘCIA


Koncze dyskusje bo nie potrzebnie dałem się w to wciągnąć i zacytuje od dzisiaj już kultowym dla mnie klasykiem:
Swoją drogą jak to możliwe że mając 10kWp na dachu dziś wyklepałeś tylko 3,16kWh? U mnie tylko z 3,3kW spadło już 5kWh.
Gdybyś miał choc trochę pojęcia o tym o czym piszesz to takiego pytania byś nie zadał nie znając warunków pogodowych panujących dzisiaj u mnie za oknem...powinienem ten brak wiedzy wyłapać wczesnej zanim wdałem niepotrzebna dyskusje.
2019-10-24 15:36
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Nie jestem strażakiem ale jak dla mnie to prosty temat gaszenia, pokryć panele warstwą proszku CO2 i przestaną produkować prąd  
2019-10-24 15:45
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Chłopie napisałeś tyle że nawet nie chcę mi się czytać jedno zdanie, w odpowiedzi na Twojego 1000x mądrzejszego ode mnie mł. bryg - zastępca dowódcy JRG w piździszewie:

"Urządzeń pod napięciem nie WOLNO gasić wodą, pianą lub innymi roztworami zawierającymi wodę, ponieważ jest ona przewodnikiem (...) Urządzenia elektryczne pod napięciem można gasić gaśnicą śniegową (dwutlenkiem węgla), proszkową lub piaskiem."


Jeśli tego nie wiedzą to ja mam wielkie obawy o ich szkolenie bo mnie tego uczyli w okolicach 8 czy 1 klasy LO na fizyce czy innym PO. Ale skoro oni przed przystąpieniem do pożaru rozłączają kable DC i robią łuki elektryczne, to sorry


Leon moim zdaniem kłęby czarnego dymu skutecznie zasłonią słońce w trakcie dnia, a w nocy nie będą się pierdołami przejmować.

2019-10-24 15:53
  KONAn Posty: 269 Ostrzeżenie: 0
leON22 - myślę ze musisz zrezygnować z SE i postawić trackery na dach tak jak marcinbb proponuje...będziesz miał 70% wiece słońca pomimo ze u innych na trackerach jest tylko 30% zysku

2019-10-24 15:54
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Ci zastępcy i dowódcy straży maja pewnie habilitację z tego zagadnienia ,temat: " Gaszenie instalacji PV" , podobnie jak "rektor-komendant" policji ze Szczytna
2019-10-24 15:58
  KONAn Posty: 269 Ostrzeżenie: 0
Nie ma co się śmiać. Jeśli piszą głupoty to przeczytaj i podaj gdzie te głupoty wg. Ciebie są. Pokaz ze twoja wiedza jest obszerniejsza i ze masz uzasadnione prawo do podważania czyiś kompetencji. Inaczej nikt na poważnie nie będzie Cie traktował. 
2019-10-24 16:05
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

KONAn to nie jest tak że masz coś zajebistego z czerwonym paskiem które ma naklejkę SE i kosztowało wiadro więcej niż nasze. Masz coś co postawiłeś niespełna miesiąc temu bo taką ofertę dostałeś, a o PV wiedzałeś tyle co tu i w innych miejscach przeczytałeś. A teraz piszesz że masz zajebiste najlepsze na świecie wg. pana Strażaka.
2019-10-24 16:07
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Pisanie o czymś , czego uczą dzieci w "podstawówce" i w pracy na szkoleniach BHP nie wymaga specjalnej wiedzy i kompetencji Nikt tu nie jest "w ciemię bity" i słońca tyczką nie popycha w kierunku swoich paneli, z trackerami czy bez  Wystarczy zdrowy umysł i logika Tak, że zakończymy grzecznie tą niepotrzebną dyskusję 
Pierwsza stronaPoprzednia strona71 / 188Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: