W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  bruli.pl v3.5  Dom - ogrzewanie żeby nie zamarzł Subskrybuj
2017-01-04 13:23
  jdabrowski85 Posty: 39 Ostrzeżenie: 0
Witam.
Ogrzewam dom w którym jeszcze nie mieszkam. Powierzchnia użytkowa 155m2. W podłodze ocieplone styropianem 15cm grafitowym, ściany 12cm grafitowym oraz poddasze wełną jakieś 30cm. Piec Skam-P Premium 12kW. Instalacja nie jest skończona ponieważ nie mam CWU. Czujnik od CWU wisi w kotłowni jako pomiar temperatury kotłowni. Czujnik CO 2 tak samo tylko przy wodomierzu, żebym mógł pilnować żeby nie zamarzł. Czujniki te pokazują taką temperaturę jaka panuje w pozostałych pomieszczeniach +- 0,5 st C. Jako ochrona powrotu jest niby zawór 3-drogowy, ale jak go zakręcę, żeby grzało powrót to kaloryfery i podłogówka zimne, a powrót też nie może się nagrzać, jak rozkręcę na maksa kaloryfery robią się ciepłe, ale powrót też zimny. Wyśrodkowanie, też nie wiele daje. Grzeję podłogówkę jakieś 80m2 oraz 12 kaloryferów.

Kotłownia wygląda tak:


Problem jest taki, że mam ustawione, żeby grzało do temperatury normalnej ustawionej na 9 st C. Histereza 0,2 st C. W chwili jak piszę pokazuje mi, że w pomieszczeniu jest 9,6. Piec nie może dobić do temp zadanej, a piec chodzi na mocy max. Czy po osiągnięciu temp. w pomieszczeniu nie powinien wyłączyć pomp? Piec by sobie wtedy dobił do zadanej. Podpowiedzcie, bo pewnie coś źle zrobiłem. Po za tym piec pali duże ilości węgla i jest dużo spieków.

Adres sterownika: https://esterownik.pl/device/12579
2017-01-04 14:29
  Michal_T Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
Cześć,
Masz bardzo zimny powrót i zalewasz kocioł zimną wodą.
Jaki masz ustawiony przepływ na podłogówce i jaką temperaturę na nią puszczasz.
Czy masz pozakładane termostaty na grzejnikach.
Pompa dodatkowa nie włącza się bo temp załączania pomp 53
Nagrzej piec i powoli z niego odbieraj ciepło na dom.
2017-01-04 14:47
  jdabrowski85 Posty: 39 Ostrzeżenie: 0
Widzę że zdjęcie się nie dodało.


dodane 2017-01-04 14:47Przepływ to rozumiem, że chodzi Ci o to w jakim trybie chodzi pompka? Jeżeli dobrze rozumiem to chodzi na max i temp. 40 st. C. Termostaty mam na 4 kaloryferach.
O jaką pompę dodatkową chodzi? Mam tylko 2 pompy. Jedna na podłogówkę, druga na kaloryfery.
2017-01-04 14:57
  Michal_T Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
Dodatkowa pompa - pompa mieszająca do ochrony powrotu.
Podłogówka - powinna być na rozdzielaczu z zaworem termostatycznym na którym ustawiasz temperaturę.
Przepływ (ilość przepływu wody) reguluje się na listwie od której odchodzą pętle (pola) podłogówki.
Masz termostaty na 4 kaloryferach a co z pozostałymi. Pewnie przepływ na nich ustawiony na max - woda szybko się wychładza i zimną zalewasz piec. Musisz na nich ograniczyć przepływ. Woda ma płynąć powoli.
2017-01-04 15:07
  sq9tbu Posty: 1240 Ostrzeżenie: 0
Wszystkie pompy na 1 bieg.
2017-01-04 18:36
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
Według mnie to nie ogrzewasz tego domu, tylko próbujesz nie dopuścić, żeby woda w instalacji zamarzła.
Jeśli dom jest już ocieplony, to utrzymaj przez sezon te 15oC, wysuszy się. 10oC to może być jednak niestety zaproszenie dla wilogci.

A teraz odnośnie pytań
Ustaw czas pracy pomp na 0, teraz nawet po podgrzaniu pracuje cyklicznie 50 min pracy 1 minuta postoju, choć nie do końca bo temp kotła regularnie spada poniżej 50 - ustawionej jako temperatura załączenia pomp (ustawienia zaawansowane) i wtedy się wyłączają.
Przy takim "grzaniu" kangurkiem i niskiej temperaturze to podłogówkę możesz sobie właściwie odpuścić. Nie wiem jaki masz tam na nią "termostat", ale pewnie najmniej 20 daje. Widać to na wykresach jak zalewa regularnie kocioł z podłogówki zimna woda. No i na CO2 sterownik nie widzi czujnika temperatury.

A ogólnie to wygrzej trochę chałupę i dopiero baw się w schodzenie na utrzymanie niskich temperatur.
dodane 2017-01-04 18:36jdabrowski85 musisz dać ochronę powrotu bo pieca szkoda.
2017-01-04 18:58
  jdabrowski85 Posty: 39 Ostrzeżenie: 0
Michal_T napisał » 2017-01-04 14:57
Dodatkowa pompa - pompa mieszająca do ochrony powrotu.
Podłogówka - powinna być na rozdzielaczu z zaworem termostatycznym na którym ustawiasz temperaturę.
Przepływ (ilość przepływu wody) reguluje się na listwie od której odchodzą pętle (pola) podłogówki.
Masz termostaty na 4 kaloryferach a co z pozostałymi. Pewnie przepływ na nich ustawiony na max - woda szybko się wychładza i zimną zalewasz piec. Musisz na nich ograniczyć przepływ. Woda ma płynąć powoli.


Termostat (Afriso) od podłogówki jest przed pompką. Taki z regulacją od 20 do 45 st. C.
Z ta regulacją przepływu to mnie zaciekawiłeś. Nie wiem gdzie to się znajduje. Mógłbyś kolego podpowiedzieć? Zdjęcie szafki od podłogówki poniżej.


Pozostałe kaloryfery od dawna są zakręcone prawie na maksa. Zakręcałem je do końca i leciutko popuszczałem.
2017-01-04 19:17
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
Niestety nie masz tu rotametrów. Więc zostaje ewentualnie przykręcenie na powrotach z pętli. Chyba, że to jednak są grzejniki.

jdabrowski ze zdjęć i wykresów wynika raczej, że masz tylko pompę do CO1 i CO2 i nie masz dodatkowej do ochrony powrotu. Pokombinuj więc trochę z tym 3-drogowym.
Ewentualnie jak nie masz jeszcze CWU (też jeszcze nie mam, czekam aż będę się wprowadzał), to możesz założyć krótki obieg z pompą na odgałęzieniu przygotowanym pod CWU.

Nie masz może szafki z takimi rozdzielaczami? Nawet "majstry" raczej te montują do podłogówki.

2017-01-04 19:23
  jdabrowski85 Posty: 39 Ostrzeżenie: 0
Nie mam takiej szafki. Ta którą pokazałem na zdjęciu na pewno jest od podłogówki.
Potwierdzam nie mam dodatkowej pompy do ochrony powrotu. Mam tylko do CO1 i CO2.
Jedyne czym mogę chronić powrót, to 3-drogowy. W tej chwili jet ustawiony na 7 (w 70% otwarty na kaloryfery, a w 30% na powrót).
2017-01-04 20:47
  Michal_T Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
To te 3-drogowy ustaw sobie na 3 i zobacz jak się zachowuje piec. Sądzę, że będziesz musiał zmniejszyć jeszcze tak do ok 2 - 2,5.
Na podłogówce masz bardzo kiepską regulację. Widzę na na listwie (taką montuje się do grzejników) zamontowane zawory kulowe, i brak wskaźników przepływu (rotametrów) takich jak na zdjęciu załączonym przez kolegę mamut.
Tak właśnie wygląda poprawna instalacja na podłogówkę. Wydrukuj to zdjęcie i zgłoś się do swojego hydraulika z reklamacją niech Ci to poprawi w momencie instalacji CWU. Na razie pozamykaj zawory na powrotach tak aby były otwarte na 1/3 i obserwuj piec.
Użytkownicy online: aczamuni