W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  Defro Smart II  Coś nie tak, statystyki i duże palanie Subskrybuj
2016-12-21 10:33
  wiktoriano Posty: 279 Ostrzeżenie: 0
Witam Panowie.

Coś jest nie tak z moim kotłem, zacznę może od początku.
Chciałem sprawdzić spalanie pomiędzy miałem i groszkiem rokita wiec przełączyłem na automat by w miarę parametry się zrównały, przy miale dałem tylko korektę na +8, a przy groszku +2.
Według zważonego opału (0.3kg/min), groszek (0.23kg/min) wyszło spalanie według statystyk, miału 45kg/dobe groszku 35kg/dobe.
Problem polega na tym, że zdecydowanie się to różni od zasypu czyli według statystyk miału powinno starczyć na 3,3 dnia,  a miał zniknął w 2,6 dnia, natomiast groszku na 4,2 dnia, a groszek zniknął w 3 dni. 
Żeby to zrównać w zakupie paliwa zmieniłem miał z 0.3 na 0.35, a groszek z 0.23 na 0.38
Ważone było na 10 minut pracy podajnika.
Skąd ta różnica? 

Na razie by obniżyć spalanie wyłączyłem bufor CWU (temp cwu 46 zamiast 60) i wyłączyłem ochronę powrotu, która i tak się utrzymuje na poziomie 40st. (mam termometr tarczowy na powrocie z wszystkich pionów z grzejników i pokazuje 40st. więc odbioru ciepła pomimo mojej sygnaturki chyba nie jest zbyt duży)

Wciąż myślę o 4D, czy pomoże?

Proszę o pomoc.
2016-12-21 12:02
  wiktoriano Posty: 279 Ostrzeżenie: 0
Zważyłem opał na wygaszonym kotle
Miał 3kg na 10 minut pracy podajnika = 0,3 kg/min
Groszek 2,3 kg na 10 minut pracy podajnika = 0,23 kg/min

Gdy takie dane wpiszę w zakupionym opale to podaje mi dzienne spalanie
Miał 45kg/dobę
Groszek 35kg/dobę

Powinno przy zasypie 150kg starczyć
Miału na 3 dni i 6 godzin, a zasobnik był pusty fizycznie po 2 dniach i 18 godzinach.
Groszku powinno starczyć na 4 dni i 5 godzin, a fizycznie zasobnik był pusty po 3 dniach 

Dlaczego tak jest?
Czas opróżnienia zasobnika oczywiście nic tu nie ma do tego.

dodane 2016-12-21 12:02Mierzone było 2 razy, raz we wrześniu i teraz bo myślałem, że popełniłem błąd.
2016-12-21 12:27
  wiktoriano Posty: 279 Ostrzeżenie: 0
Wygasiłem kocioł
Wybrałem żar, popiół i popielnik
Włączyłem podajnik, aż do momentu, że opał niespalony zaczął się przesypywać z każdej strony,
Wybrałem to co spadło i wrzuciłem do zasobnika
Od tego momentu włączyłem podajnik i stoper na 10 minut i to co spadło, zważyłem na wadze kuchennej tarując pojemnik i wyszło 3kg dla miału oraz 2.3 kg dla groszku.
2016-12-21 12:59
  wiktoriano Posty: 279 Ostrzeżenie: 0
Ekoenergia II, duża ekoenergie w kotle 20kw, no bobra, ale groszek i współczynnik 0.38?

Mam swoją teorię co do 4D, ale boję się w nią inwestować bo nikt nie chce mi tego potwierdzić. 
Wypowiedz się proszę o tym co niżej napisałem

W kotle nie następuje mieszanie wody tylko przepchanie, im więcej pompek i im większy bieg tym gorzej, bo jeśli woda szybko przeleci przez wymiennik to nie zdąży się zagrzać, więc spadłem żeby ten 4D założyć.
Zawór ten spowolni przepływ wody przez kocioł bo część wody z powrotu pionów będzie wracać do obiegu, tym samym spaliny będą miały więcej czasu by podgrzać wodę w kotle i powinno spaść spalanie. 
Co o tym myślisz?
2016-12-21 13:00
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
Fakt, przy grochu różnica jest ogromna. Aczkolwiek u siebie wyliczyłem na spaleniu dwóch worków, a później i tak korygowałem dopiero jak 300 kg przeszło przez piec.
Użytkownicy online: