W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona99 / 188Następna stronaOstatnia strona
2020-04-04 23:11
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
Przyślij mi na priv linka do Ertha albo adres - poogarniam azymuty i napiszę Ci czy się coś da zrobić. Pisałem o wymiarach dachu, nie o powierzchni. To ma znaczenie, bo się liczy  np. ile sztuk wejdzie górą przy kalenicy a z iloma trzeba będzie kombinować niżej.  Instalacja hybrydowa - bo chyba o taką Ci chodzi - to wciąż są masakryczne koszty. Już sam falownik drogi, no a jakiś sensowny  dla takiego jak pisałeś zużycia powerbank to już w ogóle kosmos. Z tych 20% oddawanych Tauronowi nigdy Ci się to nie odrobi. Najtańszym sposobem magazynowania energii pozostaje wciąż magazyn w Tauronie i chyba jeszcze długo tak będzie. Instalacja o której pisałem - domowa - u mnie jak i u wszystkich chyba tutaj jest On Grid.  Na zakładzie owszem zrobiłem sobie Off Grid - w marcu kazałem Tauronowi zdjąć licznik i spierdzielać. No ale tak jak już gdzieś pisałem w zakładzie zużywam obecnie tyle energii co do kotła ( podajnik pelletu 15wat, dmuchawka 20 wat, pompa energo koło 6 wat ), na oświetlenie, ładowarki i gotowanie wody na kawkę. No i potrzebuję tej energii generalnie w dzień.  A firmowo prąd jest drogi masakrycznie, szczególnie opłaty stałe: handlowa, za moc przyłączoną itp chociaż i kWh też dla firm podrożała od lutego o 30%. Więc sobie machnąłem na teraz 0,7 kW paneli ( 2 sztuki ) równolegle, 40A kontroler ładowania 24V , 2x150Ah baterie trakcyjne w szereg, przetwornicę 24VDC/230 VAC 2 kW z pełnym sinusem ( to ze względu na kocioł niestety było konieczne )  - i na razie bangla i starcza. Jesienią dołożę jeszcze dwa panele żeby miały szansę utrzymać jakie takie ładowanie baterii w krótkie i pochmurne dni, zimą może parę razy trza będzie odpalić agregat, ale nie dam złodziejom już ani grosza. Na ostatnich firmowych fakturach za prąd miałem wyliczoną cenę za kWh ( energia + dystrybucja + opłaty stałe ) rzędu 3,25 PLN. Słownie: Trzy złote dwadzieścia pięć groszy za kWh. I faktura co 2 miechy na 4 stówki za  120 kWh.  Bo zużycie małe a stałe opłaty kosmos.
2020-04-05 09:22
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
bodziasty napisał » 2020-04-03 21:27
Do znawców tematu - mam instalację 4 kW, chcę dołożyć jeszcze 1 kW, falownik jest 4, ale chyba nie szedł nigdy na maksymalnej mocy, ze względu na ciulasty kąt dachu - 11 stopni.
Czy jak mu dołożę ten jeden kW to nie trafi go szlag, no i czy muszą być takie same panele jak te stare czy mogą być innej firmy.
Znawcy się nie odezwali to może ja. Przewymiarowanie paneli względem mocy falownika o 20 - 25% nic mu nie zrobi. Przed dołożeniem paneli trzeba koniecznie sprawdzić max napięcie wejścia falownika po DC, napięcie układu otwartego panela powiększyć o współczynnik temperaturowy dla najniższej temperatury dla Twojej lokalizacji i pomnożyć przez planowaną liczbę sztuk. Jak puszcza to można dokładać. To jest połączenie szeregowe, więc panele najlepiej dokładnie te same, a już co najmniej o takich samych parametrach napięciowo - prądowych.

2020-04-06 14:39
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
jako  nowicjusz w temacie rozumuję to tak panele mają mieć skierowane 100% prostopadle do dawcy promieni jak najdłużej podczas dnia -tak czy nie
2020-04-06 15:32
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Dokładnie tak jak piszesz, kierunek południe i prostopadle do słońca - jednak taki efekt uzyskasz tylko na trakerze, a to dość spore koszty.

Kumpel mi opowiadał że od rana destylował olejki w destylatorze, niby przez cały dzień nic nie zrobił a jest padnięty.
2020-04-06 16:51
  KONAn Posty: 269 Ostrzeżenie: 0

dodane 2020-04-06 16:51[
Pink01 napisał »

Napięcie na panelu miałeś około 10% poniżej jego Umpp, więc STC to raczej nie było. Ale można to ustawienie prosto sprawdzić. Na monitoringu SolarEdge powinieneś mieć cofanie, wróć sobie do tego okresu o którym mowa, zesumuj wyświetlane moce chwilowe z paneli i porównaj z mocą oddawaną przez falownik po AC z uwzględnieniem jego sprawności. I będzie jasność 



Jutro się temu przyjże bo sam jestem tego ciekaw. Z tego co widzę to system monitorujący ma opóźnienie i możesz zobaczyć aktualne parametry na optymalizatorze ale nie będzie to zarejestrowane przez kolejna godzinę (takie jest opóźnienie rysowania wykresów w apce SE). Dzisiaj zrobiłem szybki teścik i o 15.06 mailem takie parametry:


a godzinę później na stronie monitorującej:




P=26.5V*9.13A=241.95W
P=31.62V*9.13A=288.69W co pokrywa się z tym co pokazuje program monitorujący.
2020-04-06 20:28
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Pink01 napisał » 2020-04-04 23:11
Przyślij mi na priv linka do Ertha albo adres - poogarniam azymuty i napiszę Ci czy się coś da zrobić.
I co ? Na Earth kąt wygląda zupełnie inaczej niż zmierzył ten czubek co ma montować u sąsiada hehe. Ale to chyba gorzej ?
2020-04-06 22:52
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
Orientacja jest całkiem spoko, ale te drzewa rzeczywiście psują. Jak od kalenicy nie ma miejsca na jeden niezacieniony rząd, to chyba rzeczywiście niewiele się z tym zrobi. W dodatku drzewa mają taką cechę że rosną... więc ten niezacieniony rząd musiałby mieć sporą rezerwę, żeby go za 2 albo 3 lata nie zacieniło.
2020-04-07 09:18
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

na dzień dzisiejszy słońce prostopadle grzeje po między 11 a 13 na bardzo dużą połać dachu od południa  plus minus 40-50 paneli spokojnie by weszło
od 29.01 do 3.04 zużyłem żoną 459 kw plus 1 butla gazu i około 1.8 tony węgla ale na 2 piętra czyli na 2 rodziny

jaką wybrać moc woltaiki z dachu a jaką z automatycznej platformy dostosowującej  się do słońca aby wykorzystać go w 100%
podczas upałów czeka  klima 5.1 kw do schłodzenia sporej powierzchni użytkowej około 100 m i dając radę pobierając średnio 500-700 w na godz  co do ogrzania domu w tzw niby zimy na razie myślę aby piec klasy 5 na ekogroszek wypier... go całkowicie
2020-04-07 19:30
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
rajmund napisał » 2020-04-07 09:18

od 29.01 do 3.04 zużyłem żoną 459 kw plus 1 butla gazu i około 1.8 tony węgla ale na 2 piętra czyli na 2 rodziny

459kWh przez 3 miesiące * 4 = 1,8kW.
Aby miało ręce i nogi 3,6kW i przepiąć chałupę na 1 fazę na tę na której będzie PV.
A jak chcesz wywalić kocioł i grzać klimą to bierz 7kW (Bo tu musi starczyć jeszcze na grzałkę w bojlerze a sam bojler zje 10kWh/doba * 360 = 3,6MWh rocznie. Chyba że weźmiesz przykład z LeOn i kupisz ciepłą pompę do cwu.
2020-04-07 20:19
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Pink01 napisał » 2020-04-06 22:52
Orientacja jest całkiem spoko, ale te drzewa rzeczywiście psują. Jak od kalenicy nie ma miejsca na jeden niezacieniony rząd, to chyba rzeczywiście niewiele się z tym zrobi. W dodatku drzewa mają taką cechę że rosną... więc ten niezacieniony rząd musiałby mieć sporą rezerwę, żeby go za 2 albo 3 lata nie zacieniło.
Już są wyższe niż budka, i są nie do ruszenia, bo to gminne lipy, a ulica Lipowa qrwa nazywa się od lip, i nie będzie wycinki.
2020-04-07 20:38
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
@Inter... no to doopa zbita i cały misterny plan poszedł się ... 
2020-04-07 21:08
  zbigmaz01 Posty: 1656 Ostrzeżenie: 0
Wystąpić o zgodę na przycięcie korekcyjne, można do 1/3 korony
2020-04-07 21:10
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

ok dzięki marcinbb
a jakiej firmy panele i pozostałe paści wybrać tylko te z średniej półki mnie interesują

a na dodatek mam spieczone od promieni słonecznych mahoniowe okna plastyki do wymiany od strony południowej  czyli panele na dach -kąt dachu czterospadowego łączony z dwuspadowym  jest taki że można ostrożne chodzić bo 24 lata wstecz pomagałem w kładzeniu gontów Katepal
na widok węgla to mi ciśnienie wzrasta przekręty na kwk w jakości i ceną kiedyś miałem jeden mały kubeł na popiół obecnie jest raz większy -powiedziałem sobie stop
2020-04-07 21:41
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Rajmund, nie wierzę że Ty to piszesz
2020-04-07 21:54
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
 tak to ja od urodzenia z imieniem takim
2020-04-08 08:18
  lancer2000 Posty: 86 Ostrzeżenie: 0
Planuję jeszcze jedną instalację na dom (mniejsza na firmę zainstalowana tydzien temu 3,78kWp, czeka na wymianę licznika przez tauron).
Co myślicie o takim zestawie: https://allegro.pl/oferta/zestaw-fotowoltaiczny-9-90kw-selfa-330wp-fronius-9118799797
2020-04-08 10:41
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

a jak by działała lepiej lub gorzej  fotowolika rozbita na trzy strony dachu wsch-połud-zachód kąt pochylenia jest jednakowy .... dla 7 kw

2020-04-08 12:36
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
Rajmund jak całość Ci się zmieści na południowej połaci i nie masz na niej żadnych zacienień ( kominy, lukarny, cienie od drzew albo sąsiednich budynków ) to najlepiej nic nie kombinuj i wal po całości na południe. Jak są problemy z miejscem na południowej połaci to się można zastanawiać, ale wtedy ta druga orientacja albo na osobnym stringu ( jakby miał być krótki to trzeba policzyć napięcie z paneli, żeby się nie okazało że np. w gorące dni zejdzie do wartości blisko minimum falownika ) albo przez optymizery, bo inaczej spapra robotę tego co będzie skierowane na południe.
2020-04-08 12:59
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

o zaciemniej z trzech stron mam dach domu idealny do fotowoltaiki z tego co się już nauczyłem -czyli pasowało by z południa dać wszystkie co do 7 kw i jeszcze by weszło hoho sporo np zasiliłbym córkę  obok


a jak to wygląda z gwarancją producent czy monter daje papier na wszystkie komponenty  i na ile lat ---inst odgromowa jest potrzebna czy nie
a z ubezpieczeniem co
2020-04-08 18:11
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Instalator daje na montaż gwarancję i papierzyska do ZE. Producent na panele i falownik.
Panele muszą być uziemione "szpilką" i właściwie tyle.

@karoka dostałem odpowiedz z Energa w sprawie łażenia po domkach inkasenta:
"Szanowny Panie,
Dziękujemy za przesłaną informację dotyczącą odczytu przez Inkasenta licznika energii elektrycznej wewnątrz mieszkania.
W związku z minimalizacją ryzyka rozpowszechniania się wirusa SARS-CoV-2 ENERGA-OPERATOR SA wprowadził zasadę nie realizowania czynności odczytowych dla układów pomiarowych znajdujących się wewnątrz budynku. Taką informację zamieściliśmy na naszych stronach internetowych www.energa-operator.pl (https://energa-operator.pl/aktualnosci/494380/odczyty-licznikow-energii-elektrycznej) prosząc jednocześnie o przekazywanie odczytów środkami komunikacji zdalnej (sms/email/telefon).
 Traktując zachowanie naszego przedstawiciela jako nieodpowiednie w obecnej sytuacji, w trosce o bezpieczeństwo Odbiorców, podjęliśmy działania służbowe w celu wyeliminowania podobnych incydentów."


Prywatnie 4 dzień spędziłem przy destylowaniu olejków, wczoraj jeszcze popróbowałem czy odkażają, odkażały tak dobrze że obudziłem się o 10:00. Ale 0 jakichkolwiek efektów ubocznych. Jeszcze tylko jutro i fajrant.

Pierwsza stronaPoprzednia strona99 / 188Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: kociolek1