W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona77 / 188Następna stronaOstatnia strona
2019-11-10 12:30
  Plakat Posty: 57 Ostrzeżenie: 0
LeOn22 bardzo fajne to rozwiązałeś z dwoma zbiornikami
Zapomniałem Ci napisać ,że możesz sprawdzić jeszcze anodę magnezową przed montażem (nie wiadomo czy ktoś ją wymieniał ) a teraz trochę będzie trudniej, bo trzeba około 75 l wody upuścić. 
Instrukcja mówi wymieniać co 18 miesięcy, ale różnie z tym bywa  
2019-11-10 13:05
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Dzięki Michał ,szczególnie za pomoc w ustawieniu tej "bestii" Nie ma to jak fachowe porady od kogoś , kto osobiście przerabiał ten temat i użytkuje podobny model Jak widać instrukcja jest ale nie do końca w niej wszystko jest jasne , a może ja już tego nie ogarniam  Co do anody, to myślałem nawet o tym ale w ferworze walki w końcu o niej zapomniałem Cóż Michał obczaj temat ile za oryginał , czy są zamienniki na pewno trzeba będzie ją wymienić, w końcu mój sprzęt ma równe 5 lat i niewiadomo , czy Niemiec to wymieniał pewny 
dodane 2019-11-10 13:05Wracając do mojej nowej zabawki o godz.11 zadana temp.CWU 50* spadła o histerezę 5st do 45* oczywiście pompa się załączyła . Podniosłem temp.zadaną do 52st , o godz.13 pompa dobiła baniak do 52st , wyłączyła się pobrała 1kW
2019-11-10 21:06
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

LeON odnoszę wrażenie że tego cuda nie ma sensu wyłączać na zimę... zagrzanie wody kosztuje 2kWh, czyli około 1 PLN. za tyle kupisz niewiele więcej niż 1kg opału którym wody nie ugrzejesz.

Może przy Twoim ustawieniu pompa powinna chodzić cały rok? nie myślałeś o tym
2019-11-10 21:31
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Właśnie się nad tym zastanawiałem , bo ten pierwszy sprzedawca od którego chciałem kupić tą PC CWU ze zbiornikiem z nierdzewki "no name" to samo mi mówił , że nie warto , że szkoda to łączyć z kotłem ( tamten model miał dodatkową wężownicę ) Muszę to przetestować, w sumie mam do dyspozycji 3 opcje 
dodane 2019-11-10 21:27Mała modyfikacja, obecnie zasys powietrza rurą fi 110 z ciepłej kotłowni 24*



PS. Już kombinuję jakby tu przytulić , czujnik temp. w Buderusie do korka anody magnezowej, żeby wskazywał jego temp.cwu na sterowniku ecoal ? Chyba wszystkie możliwe podłączenia czujników już wykorzystałem pewny
2019-11-10 22:18
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Jak na moje kupił bym włącznik czasowy i ustawił bym aby włączał pompę o 11:00 i wyłączał o 14:00 aby zagrzać wodę na maxa. Dlaczego? Panele w tym czasie produkują najwięcej prądu i myślę że nawet przy 100% zachmurzeniu ogarną pompę w sensie tylko z paneli.
2019-11-10 22:20
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Marcin w tym sprzęcie jest programator i ustawiasz w nim co chcesz, oprócz zrobienia kawy , laski i tym podobnych  Co do czujnika temp.CWU w Buderus może aktywować fikcyjny obwód CO3 z pompą i czujnikiem temp.wew 
2019-11-10 22:25
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Szedł bym tym tropem ale w przyszłym roku zostawił więcej prądu na zimę, bo wspominałeś że niewiele Ci go zostało.
2019-11-10 22:29
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Jadę na oparach na dzień dzisiejszy 215kWh  Może z bidą do końca roku styknie w co wątpię zjadam średnio po 10kWh na dzień . Z tym obwodem CO3 nie wypali , to by było za piękne  Jakieś sugestie od ES , z góry THX
 
2019-11-10 22:41
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Chętnie bym Ci oddał coś z 1,6MWh  które u mnie są dostępne.
Ale wiesz dziś żona zagoniła mnie do pieczenia chlebów, dziś wyszedł żytni a jutro 2 białe...
2019-11-11 12:31
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Chyba, że przełożę czujnik z fikcyjnego obwodu CO2 ( temp.na piętrze ). Szkoda, że nie można zmienić nazwy i wizualizacji na schemacie 
dodane 2019-11-11 12:30Jak pomyślałem tak też uczyniłem , czujnik przełożony
 

dodane 2019-11-11 12:31
2019-11-11 12:35
  pawel3 Posty: 496 Ostrzeżenie: 0
Do zadziałania obwodu CO3 i dalszych potrzebny jest moduł rozszerzeń MR3. Dlatego ten komunikat. Nie ma moduły=nie ma komunikacji.
2019-11-11 12:45
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Dzięki Paweł tak samo pomyślałem, że bez modułu nie zadziała ale musiałem spróbować Obecnie czujnik przytulony do mosiężnego korka anody pod tą żółtą zaślepką

dodane 2019-11-11 12:45
2019-11-11 21:19
  -adek Posty: 41 Ostrzeżenie: 0
Dobra robota Leon ciekawa sprawa z tą pompą, ja od czerwca ciągle grzeje cwu grzałką 2kW która żre jak wściekła. Mam w magazynie jeszcze 1020kW to się tym nie przejmuje póki co kombinuję jak przypalić ten prąd, dogrzewam klimą, mój rbr bidok leży i się nudzi czasem coś tam pyknie ino...
2019-11-12 09:49
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Ja w końcu musiałem rozchajcować kociołek bo stał bezczynnie zbyt długo. Co prawda włączył bym klimę jeszcze na parę dni ale żona powiedziała że nie ma opcji i trzeba w inny sposób przepalić ten prąd, wymyśliłem sobie że co 3 dni piekę 2 bochenki chleba w piekarniku
Mam nadzieje jutro przyjadą panele na podmiankę tego który dostał z cegły, i dodatkowy 1kWp na dach dla którego co prawda nie mam jeszcze inwertera ale kiedyś coś się znajdzie i będzie można zamontować.
2019-11-15 11:35
  Novi Posty: 51 Ostrzeżenie: 0
Hej PVowcy, wracając do mojego ostatniego wpisu, 


Novi napisał » 2019-11-05 13:18
Jak macie ustawione panele na dachach u siebie? U mnie to jest południe z lekkim zachodem ale dach tylko 12 ~ 15 stopni, panele mono. Lato wychodzi spoko ale wiosna i jesień mogłoby być lepiej, nie ten kąt (jesienią wiosną słońce jeszcze tak nie grzeje i sprawność jest wyższa)
Pytam bo zastanawia mnie czy coś bym uzyskał chociaż lekko je unosząc  W perspektywie roku kWh może by było więcej.



pochwalcie się jaką orientację względem stron świata mają wasze panele i kąt dachu? I co myślicie o wydajności u mnie jak bym podniósł je o kilka stopni czy w ogóle jest sens czy lepiej dołożyć ich kilka na stringu i zrobić lekkie przewymiarowanie?  
2019-11-15 13:02
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Niczego nie ruszaj mam podobnie jak Ty jedna instalacja na około 200* kolejna na 210* działa optymalnie.

Zobacz sobie ile możesz zyskać:



Przewymiarowanie zawsze ma sens ale trzeba to przewymiarować z głową max o 10-20% oraz sprawdzić widełki DC max i MPPT range.


Do mnie dziś przyjechały 3 X Viesman 305W jutro ładna pogoda to zapakuję się może na dach i podmienię tego który dostał z cegłówki. Wyglądają identycznie jak te moje wcześniejsze Suntechy.
2019-11-17 11:04
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Moja instalacja właśnie dziś, już zrobiła swoje w tym roku

2019-11-20 11:06
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Ja dziś się spiąłem i wymieniłem ten uszkodzony i potłuczony panel który dostał z cegły. Zdjęcie uszkodzonego panela w pojedynkę było o wiele prostsze niż wniesienie nowego na dach.

Właśnie obserwuje co po tej zmianie inwerter kombinuje, na pierwszy rzut oka napięcia są niższe odnośnie samej mocy będę mógł coś powiedzieć jak pojawi się słońce przy uszkodzonym panelu max moc dziś to 1225W a z nowym poczekamy zobaczymy.

Widzę że jest dużo lepiej niż było chwilowa moc dobija prawie do 2000W.
Jeśli chodzi o ten rok moje 3,3kW zrobiło już więcej niż było zaplanowane na ten rok 3398,9kWh ale to i tak mniej niż w ubiegłym roku kiedy było 3559,9kWh.


Kupiłem też mikroinwerter do tych nowych paneli tym samym za około 2 dni moja instalacja powiększy się do 7,3kW niestety mikroinwerter z papierami do ZE kosztuje ponad 1500 PLN, więc będzie bez papierów za 300
2019-11-22 11:59
  Novi Posty: 51 Ostrzeżenie: 0
 Dzięki marcinbb faktycznie, zapomniałem o tej tabeli, widziałem ją kiedyś, jeszcze przed montażem. Mam w takim razie ok. 95~97%   mimo że tak płasko leżą. Teoretycznie bo to i tak się nie przekłada na uzysk dlatego o przewymiarowaniu poważnie myślę do Froniusa 5.0-3-M teraz 5.4 dojdzie 0,9 to będzie 126%  - więc powinno być z głową, tak jak piszesz. 

Producent potwierdza że ( o to się bałem najbardziej): 



Firma Fronius niniejszym potwierdza, że falowniki
Fronius Symo 3.0-3-M up to Fronius Symo 8.2-3-M
Fronius Symo 3.0-3-S up to Fronius Symo 4.5-3-S
mogą być przewymiarowane po stronie DC o 100% mocy znamionowej bez anulowania gwarancji producenta,
pod warunkiem, że:
konfiguracja łańcuchów przestrzega wytycznych dotyczących napięcia i prądu opublikowanych w instrukcji obsługi napięcie obwodu otwartego z generatora fotowoltaicznego nie przekracza maksymalnego napięcia wejściowego falownika dla wszystkich warunków (temperatura, natężenie promieniowania) maksymalny prąd zwarcia na wejściu DC nie może przekraczać 1,5x wartości maksymalnego prądu wejściowego DC falownika (ograniczenie rozłącznika DC)



Dzięki temu powinna niewielkim kosztem skoczyć wydajność szczególnie w dni letnie gdzie panele nie pracują optymalnie ze względu na temperaturę. Teraz średnio w ładny dzień falownik moc standaryzowaną uzyskiwał może do 85%  a łączna jak dochodzi do 5kW to rzadki widok i tylko chwila.






Warunki idealne dla układu 6 na 6 powinny być takie:






A lekkie przewymiarowanie na 120% takie:





Niby strata "na górce" ale działając teraz na 85% też "stratę" mam a jak popracuje kilka godzin w max to bilans będzie korzystny. Tak przynajmniej zakładam na tą chwilę 
Wszystko to jednak warunki idealne a często wykresy są przecież takie hehe:




Dochodzi też kwestia spadku wydajności paneli wraz z ich wiekiem...  Ogólnie o przewymiarowaniu fajnie napisali na forum froniusa  Tutaj






leON22 u mnie instalacja wykręciła też już jakiś czas temu swoje 






i na tym się chyba skończy w tym roku bo listopad dużo cieńszy niż w tamtym a na grudzień standardowo nie ma co liczyć 


listopad 2018   a listopad 2019 


Pozdr.
2019-11-22 13:03
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Do mnie przyszedł mikroinwerter,niestety w zestawie brak złącza Wieland RST (standardowego do podłączenia stony AC) i musiałem kupić tanie te złącza nie są 65 PLN. Ale gwarancja 2 lata to nie będę kabli ciął.
Tym samym dodatkowe 0,6kW ruszy w przyszłym tygodniu, muszę tylko dobrze wybrać miejsce bo słońce bardzo nisko i jedną instalację przysłania mi dom sąsiada do południa. Ale tyle co teraz spada z dachu to tyle co kot napłakał.

Dodatkowo muszę wykombinować jakiś miernik mocy do tego mikroinwertera, knuję czy nie kupić tego Sonofa do pomiaru zużycia prądu tylko nie wiem czy będzie potrafił liczyć produkcję a nie pobór?
Jeszcze jedna sprawa inwerter max input V= 54V a max MPPT to 42V i wychodzi że na tym jednym mikroinwerterze nie odpale tych 2 paneli i będę musiał kupić jeszcze jedną sztukę.
Generalnie jak na inwerter za 300 PLN wygląda zajebiście 2 panele 1000 + 600 = 1600PLN/0,6kWp = 2,6kPLN/kWp + kilka złotych za jakieś mocowanie do paneli na dach.
@LeON ty miałeśmiejscówkę na 2 dodatkowe panele możesz to zrobić na tych mikroinwerterach nawet jak będziesz miał zacienienie oddachu to stracisz tylko moc na 1 panelu a nie na całej instalacji.
Pierwsza stronaPoprzednia strona77 / 188Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: ALFA159, Bolo123, kaczorekgasiorekM26, koperniczek7, mietromiot79, przemas707, romkap, w771109