W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Dlaczego nie przyszedł SMS Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2017-01-31 07:17
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Ostatnio bardzo niemiło zaskoczył mnie sterownik naszego kotła, tyle się słyszy że SMS`y wysyła jak się paliwo kończy, jak kocioł zabrudzony... czy aby na pewno?
Kociołek czyszczony regularnie ale wiadomo jak czyścimy czopuch... zaglądamy tam raz na kilka czyszczeń kotła wywalamy co tam się nazbierało i wsio.
Tak też było w moim przypadku - aż do 29.01.2017r kiedy to po wejściu do kotłowni czuje niemiłosierny smród i straszny upał w kotłowni... Cóż się stało, otwieram piec a tam:
No Sodoma i gomora to mi wyleciała na kotłownie po otwarciu dżwiczek, w środku zastałem obraz nędzy i rozpaczy.

Pierwsza myśl może na dole kanały pionowe zawalone... no ale jak przez 2 dni by się ubrudziły, ok ogarnąłem piec odpalam ale temperatura jakoś nieszczególnie chce iść do góry. Kocioł ponownie wygaszony rękawice w dłoń i rozbieramy całość.
W czopuchu faktycznie w jednym miejscu nazbierał się pył który zablokował wylot spalin, jednak czy sterownik zachował się optymalnie podczas takiego zapchania?
Zerknijcie sobie na na mój wykres temperatur z nia 29.01.2017r. i odpowiedzcie na pytanie czy sterownik powinien jakoś zareagować?
Moim zdaniem kocioł się zapętlił i podawał jeszcze więcej węgla na palnik bo temperatura spalin nie rosła - pełno niespalonego węgla w popielniku, cały kocioł zaje%#@* olejem z węgla.

No ale co zrobił sterownik? NIC słownie NIC:
Wykres spalin - wszysto OK
https://images83.fotosik.pl/328/b320d470137d693emed.jpg

Reszta oczywiście na statystykach z kociołka. Kocioł jak widać w takim stanie pracował 20h i sterownik nadal uważał że wszystko było OK! A co się stało że żaden z alarmów nie zaaragował?
2017-01-31 08:04
  PrzemekP Posty: 1516 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM / ADMIN
Alarm o wygaszeniu kotła występuje jak temperatura spalin jest poniżej 50 stopni przez przynajmniej 30 minut. W twoim przypadku temperatura spalin była ponad 50 stopni. Dlatego nie został wygenerowany alarm.
2017-01-31 08:11
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Przemek ja nie piszę o alarmie "wygaszenie kotła" ale o "kocioł zabrudzony"
Doprecyzuję alarm nr. 14  z 45 strony instrukcji obsługi
2017-01-31 08:22
  seba Posty: 1423 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM
Alarm, o którym piszesz występuje tylko w algorytmie retortowy-ecoal, w przypadku spalania grupowego nie ma detekcji tego alarmu. 
2017-01-31 10:31
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Aha rozumiem mój błąd że spalam w grupowym, bo retorowy-ecoal jest dla tych co kocioł widzą pierwszy raz na oczy.

W takim razie chciałbym jeszcze wiedzieć gdzie jest napisane że błąd nr. 14 nie działa w spalaniu grupowym - tak na przyszłość gdybym nie miał okazji wejść do kotłowni w odpowiednim czasie. A gdyby ubezpieczyciel pytał jak to się stało że kociołek nie wysłał nikomu powiadomienia o takim zdarzeniu.
2017-01-31 14:52
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Celne i cenne spostrzeżenie , też bym chciał wiedzieć co dalej w tej kwestii , również palę na grupowym ? 
2017-01-31 14:59
  sq9tbu Posty: 1240 Ostrzeżenie: 0
Też palę w grupowym i teraz zastanawiam się które funkcje działają w grupowym a które nie.
2017-02-01 08:49
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Czyżby ELEKTRO-SYSTEM nabrało wody w usta?

Poczekamy... dajmy im chwile czasu na przemyślaną odpowiedz. Przecież pytanie można zadać też w innym miejscu, wraz z odpowiednią rekomendacją.
Na wszelki wypadek wykonałem scrn`y z jednego oficjalnego forum ES
2017-02-01 09:04
  seba Posty: 1423 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM
Alarm Kocioł zabrudzony jest zrealizowany tylko w algorytmie automatycznym-eCoal, gdyż tylko w tym algorytmie palnik jest modulowany płynnie od mocy minimalnej do maksymalnej wynikającej z parametrów wybranego kotła. Jeśli palnik pracuje na maksymalnej możliwej mocy wynikającej z algorytmu automatycznego, a temperatura kotła nie jest osiągnięta to uznajemy, że coś jest nie tak skoro na maksymalnej mocy nie jesteśmy w stanie osiągnąć temp. zadanej - wtedy pojawi się alarm Kocioł zabrudzony. To jest oczywiście jakieś uproszczenie, ale może to być prawdopodobna przyczyna niskiej temperatury - choć nie zawsze.


W przypadku algorytmu ręcznego, czy grupowego palnik pracuje na jednej lub dwóch mocach ustalonych przez użytkownika. Nie ma w tym przypadku żadnego odniesienia do maksymalnej mocy jaką może rozwinąć palnik, więc trudno też na podstawie analizy temperatur wnioskować, że kocioł jest zabrudzony, bo użytkownik decyduje o tym z jaką mocą pracuje panik.

Co do innych alarmów to wszystko zależy od tego które opcje są włączone (np. wygaszenie w grzaniu, podtrzymaniu), czy zainstalowany jest czujnik klapy lub podajnika, czy posiadamy podajnik tłokowy (w przypadku bruli) itd...

2017-02-06 08:00
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
@seba nam nie chodziło o definicję alarmu Kocioł zabrudzony i algorytmu zasady jego działania.

Tylko o wskazanie gdzie ta informacja zawarta jest w instrukcji obsługi którą otrzymałem od Was. Dodatkowo wskazanie, które alarmy z innych przyczyn nie działają w innych trybach.
Chciałbym zrewidować powód dla którego kupiłem ten kocioł (z tym sterownikiem) i utwierdzić się w przekonaniu czy kiedykolwiek zaufam jeszcze firmie ES oraz jakąkolwiek firmą z nią
powiązaną.

Oraz czy ten sam błąd dotyczy nowych serowników Ecoal 3,5 i Bruli i Bruli 3,5? Bo problem może dotyczyć większej liczby userów!




dodane 2017-02-06 08:00Poczekam jeszcze na odpowiedź kilka dni, jeśli nadal jej nie będzie podpinam temat pod pewną stronkę uzupełniając o zdjęcia/wykresy odpowiedzi od ES. Może jak temat wypłynie w innym miejscu ES będzie potrafiło się przyznać do błędu, tak czy siak reklama będzie zacna.
2017-02-06 08:33
  seba Posty: 1423 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM
marcinbb odpisałem Ci powyżej na jakiej zasadzie działa wykrywanie alarmu Kocioł zabrudzony i dlaczego taki alarm zostanie wygenerowany tylko w trybie retortowy-eCoal. Taki alarm nie pojawi się w trybie ani zasypowy, ani retortowy ręczny czy też grupowy. Co do innych alarmów również Ci odpisałem, że dany alarm zostanie wygenerowany w zależności od tego czy jest włączona odpowiednia opcja w sterowniku, albo też czy masz zainstalowany dodatkowy osprzęt (np. czujnik otwarcia klapy lub czujnik zerwanej zawleczki).
Jeśli pytasz o instrukcję - nie ma tej informacji, którą napisałem powyżej w instrukcji.

2017-02-06 09:48
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
To ja się pytam dlaczego wypięcie kabla podajnika generuje alarm "zerwana zawleczka"  ?
Może tutaj uzyskam odpowiedz a jak nie to nie
2017-02-06 10:29
  Wiciu9 Posty: 70 Ostrzeżenie: 0
Jeśli w ustawieniach  =>zaawansowanych => zabezpieczenia  czujnik zerwania zawleczki był ustawiony na Tak . To sterownik czeka przy aktywnym wyjściu transoptora na potwierdzenie impulsów  czujnika zawleczki .Tak masz ustawione w tej chwili .
2017-02-06 10:40
  sq9tbu Posty: 1240 Ostrzeżenie: 0
Najlepsza by była tabelka wraz z trybami palenia i tym co działa w jakim trybie a co nie działa.
2017-02-06 12:17
  seba Posty: 1423 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM
Jeśli wypniesz kabel od zasilania podajnika, to czujnik HALLa zamontowany na motoreduktorze nie będzie otrzymywał impulsów z obracającego się podajnika co spowoduje wygenerowanie alarmu zerwana zawleczka. Sterownik nie wie o tym czy uszkodzona jest zawleczka, czy też jest przerwa w obwodzie zasilania podajnika.

dodane 2017-02-06 12:17W wersji płyty 3.8 dodatkowo zostało wprowadzone sprzętowe badanie stanu triaka podającego napięcie na podajnik. Uszkodzenie triaka wygeneruje alarm Błąd podajnika.
2017-02-06 12:29
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Tak sie domyślałem i w założonym prze zemnie  wątku o to pytałem   , oczywiście zostałem zrugany przez Karoka  , a posty zostały wykasowane 
Dla zainteresowanych temat jest tutaj


seba dzięki za odpowiedz , fajnie by było gdyby jednak sterownik rozpoznawał przerwę w obwodzie podajnika , ale to tylko drobnostka

dodane 2017-02-06 12:29
Wiciu9 napisał » 2017-02-06 10:29
Jeśli w ustawieniach  =>zaawansowanych => zabezpieczenia  czujnik zerwania zawleczki był ustawiony na Tak . To sterownik czeka przy aktywnym wyjściu transoptora na potwierdzenie impulsów  czujnika zawleczki .Tak masz ustawione w tej chwili .



Wiciu tak wiem o tym doskonale i w temacie który założyłem tez to napisałem .
2017-02-06 12:38
  seba Posty: 1423 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM
Ameno25 chyba Ty pisałeś o dwóch histerezach w grupowym, w którymś wątku. Przymierzamy się do tego i jest duże prawdopodobieństwo, że zostanie to wprowadzone. Nie wiem tylko czy w najbliższej aktualizacji.
2017-02-06 12:52
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Super
Zapewne wielu użytkowników będzie z tego zadowolona , a i na jakość obsługi kotła na pewno to wpłynie 
Dzięki 
2017-02-06 13:43
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Witam , w końcu coś się ruszyło w temacie Ameno25 super pomysł godny opatentowania Już się nie mogę doczekać na aktualizację i testy w/w dwóch histerez w grupowym , pozdrawiam
PS. Osobiście walczę z tematem czujników temp. szczególnie zew. który przy bardzo niskich temp.wymaga dużej poprawki kalibracyjnej ( u mnie ok.- 6 ) i w nijaki sposób nie można nim sterować za pomocą regulatora pogodowego  Przy wyższych temp. przekłamuje w drugą stronę możecie polecić coś lepszego niż ten dedykowany KTY81-210 
2017-02-06 17:03
  oxalis3 Posty: 304 Ostrzeżenie: 0
To jest bardzo dobra zmiana ( niestety nie dla mnie bo stary ster mam), ale warto przy okazji dać dobry zapis w instrukcji obsługi sterownika lub na FAQ, z wielu wypowiedzi na forum widać, że użytkownicy nie za bardzo doczytali jak kocioł przechodzi między mocami w grupowym.
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: Dan440, kzimny, Mariuszdom5, UkmBoiler